Projekt: Stvarajmo zajedno

Tijekom nastavne godine učenici naše škole su sudjelovali u ostvarenju projekta "Stvarajmo zajedno". Cilj projekta bio je  suradnja učenika Srednje škole Petrinja iz poljoprivredne struke, smjer pomoćni voćar-vinogradar-vinar te korisnika „Inkluzivne farme“ u Hrastovici i učenika s teškoćama OŠ Dragutina Tadijanovića Petrinja.

Namjena je projekta bila resocijalizacija djece s teškoćama u razvoju uklapanjem u okruženje sa učenicima srednje škole u pomoćnom zanimanju.

Nositelji  projekta:

Vesna Pereković Bučar, dipl. ing. , nastavnik savjetnik, SŠ Petrinja

Iva Belaić, dipl. ing. agr., SŠ Petrinja

Inkluzivna farma, UOSI SMŽ

Projekt je realiziran kroz kreativno izražavanje u radioničkom tipu rada prema vlastitim mogućnostima putem zajedničkog boravaka na prostoru Inkluzivne farme u Hrastovici učenika Srednje škole Petrinja na stručnoj praksi, učenika iz Osnovne škole Dragutina Tdaijanovića Petrinja i korisnika Inkluzivne farme u provedbi radne terapije.

Tijekom zajedničkog boravaka na prostoru Inkluzivne farme u Hrastovici učenici Srednje škole Petrinja na stručnoj praksi, učenici OŠ Dragutina Tadijanovića Petrinjabili su od velike pomoći korisnicima ovog projekta Inkluzivne farme kojima je to radna terapija. Radi se o zajedničkom radu na nasadu voćki, sadnji i njezi novozasađenih sorti na farmi, a istovremeno je ovaj rad na farmi našim učenicima omogućio praktična znanja i pisanje završnih radova.
Za vrijeme boravka na Inkluzivnoj farmi tijekom školske godine učenici poljoprivredne struke smjer pomoćni voćar-vinogradar-vinar posadili su ukupno 80 sadnica mladih voćki.

JABUKA sorte: krivopeteljka, bjeličnik, ananas reneta, kanadska i reneta (5 kom)

DUNJA sorte: vranjska i leskovačka  (2 kom)

MALINA sorte: Polka i Enrosadira (10 kom + 10 kom)

SIBIRSKA BOROVNICA (HASKAP) sorte: Boreal blizzard i Honeybee (10 kom + 10 kom)

AMERIČKA BRUSNICA sorta Pilgrim (10 kom)

ARONIA MELANOCARPA (10 kom)

CRNI RIBIZ sorta Tisel (10 kom)

CRVENI OGROZD sorta Red triumph (4 kom).

Tijekom školske godine dio sati stručne prakse je održan na Inkluzivnoj farmi gdje su učenici završnog razreda poljoprivredne struke praktično odradili svoje završne radove. Na taj način učenici su uspješno odradili sve agrotehničke i pomotehničke radove potrebne za realizaciju završnih radova:

1. Sadnja malina i njega nakon sadnje.

2. Sadnja starih sorti jabuke i njega nakon sadnje.

3. Sadnja aronije i njega nakon sadnje.

objavio: Vesna Pereković Bučar   datum: 24. 6. 2022.