Polaganje ispita državne mature

Kada ću znati točne datume polaganja pojedinih ispita državne mature?

• Kalendar polaganja ispita bit će ti poznat već u trećem razredu. Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja dužan je do 30. travnja donijeti kalendar polaganja ispita za ispite koje ćeš polagati sljedeće godine. Znači da će svi učenici godinu dana ranije znati točne datume polaganja svih ispita.
  • Škole će datume polaganja ispita objaviti na oglasnoj ploči, a Nacionalni centar na svojim internetskim stranicama.

Koliko ispita mogu polagati u jednome danu?

• Samo jedan ispit iz predmeta obveznoga dijela, a najviše dva iz predmeta izbornoga dijela.

Kada počinje polaganje ispita?

• Ispite iz predmeta izbornoga dijela državne mature moći ćeš početi polagati već u drugome polugodištu četvrtoga razreda, u veljači, pa do konca svibnja prema odobrenome vremeniku.
  • Ispiti iz predmeta gdje se zahtijeva pisanje eseja (Hrvatski jezik, strani jezici…) bit će u dva dijela, a esej ćeš pisati u travnju.
  • Svi ostali ispiti održat će se u razdoblju od 15. do 30. svibnja.

Koliko traju ispiti?

• Pročitat ćeš u ispitnome katalogu za pojedini predmet, ali niti jedan ispit ne traje duže od 180 minuta dnevno.

Gdje ću pisati ispite?

• Ispite ćeš pisati u svojoj školi, u ispitnoj prostoriji koja će za to biti određena. To može biti učionica ili neka druga prostorija koja zadovoljava propisane uvjete. U nekim slučajevima mjesto pisanja ispita odredit će Nacionalni centar.

Kako ću znati u kojoj sam ispitnoj prostoriji?

• Sa svim detaljima na vrijeme će te upoznati ispitni koordinator.
  • Točan raspored po ispitnim prostorijama bit će objavljen na oglasnoj ploči i na vratima ispitnih prostorija uoči ispita.

Moram li predočiti kakve osobne dokumente prilikom ulaska u ispitnu prostoriju?

• Svi učenici moraju sa sobom imati osobni dokument s fotografijom koji su prije početka ispita dužni staviti na rub stola.

Što ako ga zaboravim?

U tom slučaju moći ćeš pristupiti ispitu, ali će dežurni nastavnik napisati zapisnik o tome, a tvoju identifikaciju obaviti u školi prepoznavanjem i to u roku od 24 sata nakon početka ispita.

Kojim ću se priborom moći služiti?

Za svaki ispit propisano je koji je pribor dozvoljen. To ćeš saznati u ispitnim katalozima za pojedini predmet, a uvijek možeš pitati i ispitnoga koordinatora.

Smijem li na ispitu imati osobne stvari?

Ne. Smiješ imati samo dozvoljeni pribor za pisanje i plastičnu bocu s vodom. Sve ostalo odložit ćeš na za to predviđeno mjesto u ispitnoj prostoriji.

Što ako zakasnim na ispit?

• Nemoj kasniti! Ako ti se ipak dogodi da zakasniš manje od 30 minuta možeš pristupiti polaganju pisanoga dijela ispita, ali ti se vrijeme polaganja ne produžuje.
  • Ako iz opravdanih razloga zakasniš više od 30 minuta Nacionalni centar omogućit će ti polaganje ispita u sljedećem ispitnom roku. Koji su to razlozi pročitaj u Pravilniku o polaganju državne mature (članak 26).

Što ako se razbolim za vrijeme pisanja ispita?

• Ukoliko iz toga ili nekoga drugoga opravdanog razloga prekineš ispit na neko vrijeme, moći ćeš ga nastaviti pisati na sljedeći način: ispitno povjerenstvo omogućit će ti produljenje pisanja ispita onoliko vremena koliko je trajao prekid, ali najviše do 50% vremena predviđenoga za trajanje ispita.

Smijem li napustiti ispitnu prostoriju ako sam ispit završio prije vremena?

• Smiješ, ali prije toga moraš predati ispit dežurnome nastavniku. Ispitnu prostoriju trebaš napustiti na način da ne ometaš rad ostalih učenika.

A što ako ne izađem na ispit, a prijavio sam ga?

• Ako na vrijeme saznaš da nećeš moći pristupiti ispitu u roku za koji si se prijavio možeš ga odjaviti. Za to se moraš javiti ispitnome koordinatoru.
  • Ako nisi odjavio ispit, a opravdano si spriječen, o razlozima nepristupanja moraš izvijestiti školsko ispitno povjerenstvo u roku od 24 sata od početka ispita i priložiti dokaze o opravdanosti uzroka.
  • Ako nisi odjavio ispit i nisi priložio dokaze o opravdanosti nepristupanja ispitu smatrat će se da si iskoristio taj ispitni rok i sljedeći ti se rok računa kao drugi.

Izvor: http://drzavnamatura.skole.hr/TdM/ukratko/polaganje

objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 9. 10. 2009.