....a nije lektira!enlightened

Novi naslovi u knjižnici

1. Šurina, Jasna. Polupani lončići. Zagreb: Celeber, 2003.

Polupani lončići, autobiografska potresna ispovijest o borbi i izlječenju od bulimije nervoze, pisana u obliku dnevnika i pisama za site foruma udruge Libella (udruga za pomoć oboljelima od anoreksije i bulimije nervoze).
Trenutno jedina knjiga u Hrvatskoj koja “iz prve ruke” govori o temi bulimije i anoreksije nervoze kao ozbiljnom i sve raširenijem problemu današnjice.

2. Mian, Mian. Bombon. Zagreb: Celeber, 2004.

Bombon je potresna priča o riziku i čežnji, priča o mladoj Kineskinji koja se probija kroz život u svijetu koji je, kako se čini, lišen bilo kakvih smjernica.

3. Pease, Allan. Govor tijela: kako misli drugih ljudi pročitati iz njihovih kretnji. Zagreb: AGM, 2007.

Ljudi često govore sasvim suprotno od onoga što misle i osjećaju.  Sada možete i vi, uz pomoć knjige Govor tijela, naučiti čitati misli na temelju kretnji. Zvuči nevjerojatno, ali govor tijela jednostavno se odgonetava i zabavno se njime koristiti.

4. Vivekananda, Swami. Meditacije. Zagreb: Cid – Nova, 2005.

Ono što nam ova knjiga donosi jest živo učenje Vivekanande o načinu meditiranja. Kratki ulomci nam govore što je religija, zbog čega je od životne važnosti  i kako je valja primjenjivati da bi je učinili dijelom vlastitog života. Ovu knjigu nije potrebno pročitati odjednom. Dovoljno je jednoj od misli razmišljati čitav dan ili tjedan. Takav naputak zahtijeva određeno objašnjenje, ali i neograničeno promišljanje.

5. Murakami, Haruki. Norveška šuma. Zagreb: Vuković i Runjić, 2009.

Norveška šuma najpoznatiji je roman Harukija Murakamija, kultna knjiga koja je sve donedavno bila najveći japanski bestseler uopće. Ova je knjiga puna studentskih pobuna, slobodne ljubavi, mladenačke euforije i pop glazbe šezdesetih. Ona je također istinski emotivna, i opisuje vrhunce, ali i najdublje padove odrastanja.

6.  Lacey, A.R. Rječnik filozofije. Hrv. Leskovac: Kruzak, 2006.

Rječnik filozofije obrađuje neke od najčešćih izraza i pojmova u suvremenoj filozofiji engleskoga govornog područja. Na kratak i pristupačan način čitatelju nudi i osnovne informacije o najistaknutijim filozofima, filozofskim pravcima i disciplinama.

7. Abercrombie, Nicholas i dr. Rječnik sociologije. Zagreb: Jesenski i Turk, 2008.

Rječnik sociologije je oblikovan s ciljem da bude informativan, argumentiran i poučan. Nastojalo ga se učiniti jednostavnim za uporabu, pa zato pruža opširnu bibliografiju s područja suvremene i klasične sociologije, natuknice koje sustavno pokrivaju dane teme, pojmove i autore, te najnovije podatke iz više područja.

8. Pintarić, Vera Horvat. Tradicija i moderna. Zagreb: HAZU, 2009.

Svojom kvalitetom u cjelini, knjiga promiče spoznaje o putevima razvoja svjetske moderne umjetnosti.  Autorica objašnjava i vrednuje kapitalna djela povijesti umjetnosti u kontekstu tradicije i moderne uključujući i hrvatske umjetnike koji su slijedili najbolja dostignuća europske umjetnosti.

9. Irwin, William i dr. Simpsoni i filozofija. Zagreb: Jesenski i Turk, 2008.

Ima li Homer Simpson aristotelovskih vrlina? Možemo li od Maggie išta naučiti o vrijednosti šutnje? Je li Bart upravo takav čovjek na kakvog nas upozorava Nietzsche? Što nam Lisa može reći o našim podvojenim osjećajima prema intelektualcima?
Ova nam knjiga govori o ironiji i smislu života, o politici nuklearne obitelji, marksizmu u Springfieldu, neuhvatljivosti sreće, o popularnoj parodiji kao obliku hommagea, i o tome zašto nam trebaju animirane TV-serije. A kao šlag na toj preobilnoj torti, u knjizi ćete naći i najgori ikad napisan filozofski tekst.

10. Matthews, John. Pričosvijet: otključajte vrata mašte. Zagreb: Planetopija, 2010.

"Pričosvijet"je ključ koji otvara vrata mašte, a uključuje četrdeset pričosvjetskih karata i "Pripovjedačku knjigu", priručnik za svakog pripovjedača. Dizajniran je kako bi nadahnuo sve koji žele postati vrsni pripovjedači prekrasnih priča. Dovoljno je da odaberete nekoliko karata (koje će vam predložiti raznovrsne likove, mjesta, predmete i još puno više toga), i moći ćete ispričati svoju priču.

11. Grosman, Meta. U obranu čitanja: čitatelji i književnost u 21. st. Zagreb: Algoritam, 2010.

Brojna se društva suočavaju s opadanjem interesa za čitanje, kao i s opadanjem šire pismenosti među stanovništvom. Stoga je središnje pitanje što učiniti kako bi mladi u školskoj dobi razvili što uspješniju čitateljsku sposobnost koja bi im omogućavala cjeloživotnu pismenost kao trajnu sposobnost uspješnoga govornoga i pisanoga sporazumijevanja.
"U obranu čitanja" je stručno argumentirana i praktično upotrebljiva knjiga namijenjena svima koji se profesionalno bave razvijanjem čitateljske sposobnosti na različitim razinama, kao i roditeljima i drugima koje zanima čitanje i razvijanje čitateljske sposobnosti.

Kratki opisi novih naslova preuzeti s :

NOVI NASLOVI 2011./2012.

- COELHO, Paolo. Vještica iz Portobella