Mjesec hrvatske knjige 2022.

Manifestacija MJESEC HRVATSKE KNJIGE svake se godine obilježava u školskoj knjižnici.

Ove godine je tema: MLADI I KNJIŽEVNOST ( Misli na sebe- čitaj! )

Školska knjižnica polazi od teze kako je uvijek moguće stvoriti nove čitatelje, odnosno ne izgubiti ih tijekom procesa odrastanja. Ako ne želimo izgubiti mlade čitatelje, trebalo bi razmisliti o tome što ih zanima i kakve su to knjige koje bi oni voljeli čitati.
Jako je važno mladima ponuditi knjige koje govore o njima i izravnije se suočavaju sa stvarima koje ih zanimaju, privlače, provociraju, brinu i muče te koje su pisane jezikom koji im je blizak.
U skladu s navedenom idejom, školska knjižnica želi poštivati mladog čitatelja i ponuditi mu tekstove/knjige bliske njegovom unutarnjem svijetu.
Aktivnost „Mislim na sebe, čitam u sebi“ provodit će se mjesec dana, koliko traje manifestacija čitanjem u sebi izabranih tekstova. Znanstvenici kažu kako je dovoljno mjesec dana da se stekne nova navika. U ovom slučaju radimo na stjecanju/održavanju navike čitanja prema metodi Sustained silent reading – oblik rekreativnog čitanja u školi gdje učenici čitaju tiho u određenom razdoblju svaki dan, s temeljnom pretpostavkom da učenici uče čitati čitajući. Svaki dan, u trajanju od pola sata, učenici u knjižnici čitaju knjige koje su sami odabrali. Nakon mjesec dana slijedi analiza ne samo pročitanog djela, nego promjena koje su im se dogodile tijekom samog procesa.

objavio: Kristina Andlar   datum: 31. 10. 2022.