preskoči na sadržaj
Vijesti

Udruga za interkulturalno učenje - “Globus”

Želite upoznati nove ljude i kulture diljem svijeta? Slijede informacije o programu za razmjenu koji će vas zasigurno zanimati. Udruga za interkulturalno učenje – „Globus“ objavila je program razmjene za učenike srednjih škola.


Program je namijenjen učenicima srednjih škola koji imaju vrlo dobar ili odličan uspjeh u školi te nemaju ukore ni opomene. Pojedine zemlje za određene programe traže i poznavanje određenog stranog jezika, a više o tome možete saznati u programu za razmjenu svake pojedine zemlje.  

Rok prijave je 1. ožujka, a zainteresirani kandidati trebaju se javiti na e-mail adresu Globus-a info@globus-croatia.hr. Nakon toga će im biti dostavljeni svi potrebni materijali za prijavu. Isto tako obrazac za prijavu se može preuzeti i ovdje.

Prijaviti se može samo za programe razmjene koji su dostupni za ciklus 2010-2011. „Globusovi“ programi razmjene za navedeno razdoblje uključuju sljedeće zemlje: Austriju, Belgiju, Dansku, Francusku, Finsku, Italiju, Njemačku, Portugal, Rusiju, Švicarsku, Tunis i Tursku. Cjelovite programe razmjene za svaku pojedinu zemlju za ciklus 2010-2011 možete saznati ovdje.

Dosad je, u devet godina rada „Globusa“, 70 hrvatskih srednjoškolaca otputovalo u Austriju, Belgiju, Francusku, Italiju, Norvešku, Švedsku, Njemačku, Švicarsku, Dansku, Finsku i Portugal.

Kako je to sve skupa izgledalo? Što je zapravo „Globus“? Što se možete očekivat od programa razmjene? Odgovore na ova pitanja saznajte u redcima koji slijede…

Što je „Globus“
Udruga za interkulturalno učenje – “GLOBUS” je neprofitna organizacija, osnovana s ciljem organiziranja međunarodne razmjene učenika srednjih škola te promicanja obrazovanja na mjesnoj i svjetskoj razini. Na taj način pruža priliku hrvatskim srednjoškolcima da prošire svoje vidike, svladaju strane jezike te uče na nove i zanimljive načine.

Povijest Udruge
Udrugu su osnovali bivši AFS volonteri iz Zagreba. AFS (American Field Service) je organizacija koja se bavi međunarodnom razmjenom učenika i nastavnika srednjih škola. Organizacija postoji u SAD-u i mnogim svjetskim državama pod imenom AFS ili Interkultura. Program razmjene preko AFS-a postojao je u Republici Hrvatskoj sve do izbijanja rata 1991. Razmjena je obuhvaćala većinu europskih zemalja i SAD. AFS je jedna od najvećih organizacija koja se bavi razmjenom učenika. Veliku ulogu u organizaciji obavljali su volonteri, uglavnom i sami bivši učesnici programa razmjene. Nakon priznanja Republike Hrvatske nekoliko AFS volontera kontaktiralo je centralu AFS-a u New Yorku u želji da se u Hrvatskoj čim prije oformi AFS organizacija i ponovo pokrenu programi razmjene.

Udruga „Globus“ upisana je u Registar udruga Republike Hrvatske 15. veljače 2000. godine. Prvu aktivnost “Globus” je započeo školske godine 2000/01. Uz odobrenje Ministarstva prosvjete i športa učenici drugih i trećih razreda srednjih škola u Zagrebu sudjelovali su u tromjesečnim programima razmjene ESSSE, koje provodi EFIL. To je bio besplatan program tromjesečnog boravka u nekoj od europskih zemalja, gdje su učenici boravili u obiteljima i pohađali nastavu na jeziku zemlje domaćina, a sve troškove snosilo je Vijeće Europe.

Nakon završetka ESSE programa 2002/03. organizacija Globus je sklopila ugovore s partnerima o daljnjoj suradnji te i dalje provodila razmjene i hosting programe.

Proces razmjene

Hosting – udomljavanje učenika na programu razmjene
Host obitelj – obitelj koja udomi učenika na programu razmjene
Volonteri – „Globus“ se sastoji isključivo od volontera koji odabiru kandidate za programe, prezentiraju programe u školama, odabiru host obitelji itd.
   

Nakon što se učenik prijavi i uspješno prođe selekciju slijede orijentacijske pripreme koje svi kandidati moraju proći prije odlaska na razmjenu. Pripreme se sastoje od radionica, razgovora s volonterima te zabavnih aktivnosti, a služe za što lakšu prilagodbu kandidata na novu sredinu. Tijekom pripreme učenicima se daju sve informacije o kulturi u koju odlaze, te o karakteristikama razmjene, ljudima (volonterima i obiteljima) i aktivnostima koje su uključeni u nju, te o pravilima „Globusa“ (smjernicama o prihvatljivom ponašanju). Nakon što su se učenici pripremili nastupa razmjena koja se sastoji ne samo od putovanja, već i od raznih kampova tijekom boravka u stranoj zemlji (Welcome Camp, Midstay Camp, End of Stay Camp).

Bit razmjene nije samo naučiti strani jezik, već je naglasak na upoznavanju novih ljudi i kultura te samom iskustvu života u potpuno novoj sredini. Kandidati mogu očekivati da će upoznati brojne svjetske kulture, jer će tamo osim njih biti učenici iz cijelog svijeta na razmjenama AFS-a i drugih organizacija. Važno je napomenuti i da niti u jednom trenutku kandidat neće biti prepušten sam sebi, već će mu biti na raspolaganju, osim naravno njegove host-obitelji, i tamošnji volonteri AFS-a te osobni savjetnik koji će mu biti spreman pomoći u svemu.

Nakon povratka s razmjene učenicima je često teško ponovo se uklopiti u svoju kulturu, osvježiti prijateljstva, preboljeti nemogućnost povratka na razmjenu koja im je dosada već toliko prirasla srcu. Zato „Globus“ organizira postorijentacijski kamp koji će im u tome pomoći. Razgovori s ostalim sudionicima razmjene, volonterima, saznanja o tuđim iskustvima te jednostavno druženje i zabavne aktivnosti, pomažu učenicima da se lakše i brže ponovo uklope i nastave sa svojom svakodnevicom.

Ukoliko ste se zainteresirali za razmjenu i želite saznati još više o programima sve informacije možete pronaći ovdje.


Izvor: http://www.skole.hr/ucenici/ss?news_id=3232

Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 28. 2. 2010.




preskoči na navigaciju