OBAVIJEST O PISANJU PROBNOGA ISPITA IZ HRVATSKOGA JEZIKA U III. RAZREDIMA ČETVEROGODIŠNJIH SREDNJIH ŠKOLA

Ispit iz Hrvatskoga jezika za SVE učenike III. razreda četverogodišnjih srednjih škola
održat će se 17.ožujka 2010. godine od 13.00 do 15.40 sati.
Učenici pišu školski esej u trajanju od 160 minuta. Neće se provoditi drugi dio ispita (test).

Priprema i provedba ispita istovjetna je pripremi i provedbi ispita državne mature (raspored učenika
po ispitnim prostorijama, dežurstvo nastavnika i ostalo prema Pravilniku o polaganju državne mature i Pravilima koje je objavio Centar). Ispitni materijali za sve učenike su isti i dolaze u omotnicama bez oznake razina.

Ono što je drugačije u odnosu na državnu maturu je sljedeće:

U ispitnome materijalu, odnosno u ispitnoj knjižici, nalazit će se isti zadatci za sve učenike. Svima će biti ponuđena 4 zadatka.

Prvi i drugi zadatak odnosit će se na školski esej na osnovnoj (B) razini.
Treći i četvrti zadatak odnosit će se na školski esej na višoj (A) razini.

Učenici će konačnu odluku o razini ispita koji žele pisati donijeti na samome ispitu kada otvore
ispitne knjižice, pročitaju upute i pregledaju ispitne zadatke.
Učenik koji želi pisati školski esej na osnovnoj (B) razini imat će, dakle, mogućnost odabrati jedan od dvaju zadataka (prvog ili drugog).

Istu mogućnost imat će i učenici koji će pisati školski esej na višoj (A) razini birajući jedan od zadataka predviđenih za višu razinu (tredi ili četvrti zadatak).

ISPITI SE NE VRAĆAJU U CENTAR. Nastavnici Hrvatskoga jezika u školama moći će ih ocijeniti prema opisivačima koje će pripremiti Centar.Nastavnici mogu odlučiti i ocjenu upisati učeniku u imenik.

Ovaj ispit provodi se isključivo radi učenika kako bi im se omogućilo upoznavanje s pravilima,
postupcima i stvarnom situacijom pisanja ispita državne mature koju polažu sljedeće školske godine.

Izvor: http://www.ncvvo.hr/drzavnamatura/web/public/home

objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 1. 3. 2010.