Natječaj za stipendije United World Colleges

Ako ste razmišljali o školovanju u inozemstvu te upoznavanju kultura i svakodnevnog života drugih zemalja, natječaj koji slijedi zasigurno će vas zanimati.

Nacionalni odbor Udruge United World Colleges (UWC) Hrvatska raspisuje natječaj za stipendije za dvogodišnje školovanje u međunarodnoj obrazovnoj ustanovi United World Colleges od 2010. do 2012. godine.

Tekst koji slijedi donosi informacije o:
natječaju za stipendije
UWC-u.

Natječaj za stipendije
Natječaj je namijenjen učenicima drugog ili trećeg razreda srednjih škole s gimnazijskim programom.

Učenici se imaju prilike prijaviti za redovne stipendije za sljedeće koledže:

Na natječaju mogu sudjelovati učenici koji zadovoljavaju sljedeće uvjete:

• da su državljanke/državljani Republike Hrvatske
  • da redovno pohađaju drugi ili treći razred srednje škole s gimnazijskim programom u Republici Hrvatskoj
  • da imaju prosjek ocjena u srednjoj školi 4,30 ili viši.

Prijavi treba priložiti ovjerenu preporuku škole.

Učenici se mogu prijaviti i za posebnu stipendiju:

Na natječaju mogu sudjelovati učenici koji zadovoljavaju sljedeće uvjete:

• da su državljanke/državljani Republike Hrvatske
  • da su pripadnici romske nacionalne manjine
  • da redovno pohađaju drugi ili treći razred četverogodišnje srednje škole u Republici Hrvatskoj
  • da imaju prosjek ocjena u srednjoj školi 4,00 ili viši.

Prijavi treba priložiti ovjerenu preporuku škole.

Ukrasna slikaPri odabiru kandidata uzimaju se u obzir sljedeći kriteriji:

• samostalnost i odgovornost
  • samopouzdanje i asertivnost
  • otvorenost za komunikaciju i suradnju
  • znatiželja i interes za učenje druge kulture i društveni angažman
  • zadovoljavajuća zrelost, stabilnost i psihofizička kondicija (osobe s posebnim potrebama mogu se prijaviti na natječaj uz uvjet da im njihova psihofizička kondicija dopušta, uz odgovarajuću društvenu i medicinsku potporu, sudjelovanje u radu i životu UWC-a).

Svaka pravovaljana prijava mora sadržavati sljedeće:

•  prijavni obrazac
  •  kopiju domovnice
  •  kopiju svjedodžbe o završenom prvom i/ili drugom razredu srednje škole (ovjerava škola)
  •  preporuku školske uprave
  • potpisanu izjavu o suglasnosti roditelja ili skrbnika
  • esej na hrvatskom jeziku
  • jednu fotografiju veličine za osobne dokumente
  • fotokopiju priznanice o uplaćenoj naknadi u iznosu od 50,00 kn.

U eseju od oko 800 riječi (najviše dvije stranice formata A4) kandidat treba ukratko opisati sebe, svoju obitelj i okolnosti u kojima živi i školuje se te navesti svoje razloge, očekivanja i motivaciju zbog kojih se javlja na ovaj natječaj.

Tekstu natječaja, prijavnom obrascu, izjavi o suglasnosti, uplatnici za prijavu te informativnom letak možete pristupiti ovdje.

Izborni postupak
Kandidati koji uđu u uži izbor bit će pozvani na razgovor s članovima Izbornog povjerenstva. O vremenu i mjestu održavanja razgovora kandidati će biti pravovremeno obaviješteni.

Pri izboru kandidata uzimaju se u obzir svi navedeni kriteriji i esej, a u užem izboru i razgovor.

Svaki kandidat koji se prijavljuje na natječaj mora biti spreman na odlazak u bilo koji od koledža za koji je natječaj raspisan. Roditelji odnosno skrbnici kandidata svojom potpisanom izjavom potvrđuju da su upoznati i suglasni s ovom propozicijom natječaja. Kandidat ima pravo uz prijavu navesti svoj izbor koledža, po redoslijedu prioriteta. Izborno povjerenstvo može, ali ne mora dodijeliti kandidatu stipendiju u skladu s njegovim željama. Kandidat koji odbije ponuđenu stipendiju za neki od koledža, gubi pravo na stipendiju.

Prijava
Krajnji rok za slanje prijave kandidata je 26. ožujka 2010. (priznaje se poštanski žig s tim datumom). Prijave se šalju na adresu:

UWC Hrvatska
Nacionalni odbor
Šulekova 4 a
10000 Zagreb

Detaljnije informacije možete pronaći na internetskim stranicama organizacije United World Colleges i Udruge UWC Hrvatska.

Sjedište UWC Hrvatska može se pak kontaktirati putem e-mail adrese selekcije@uwc.hr i telefonom 01/233-5301, radnim danom od 15 do 16 sati.

Rezultati natječaja bit će dostavljeni svakoj školi i objavljeni na internetskim stranicama UWC Hrvatska u svibnju 2010., nakon što kandidature potvrde UWC koledži.

O UWC-u
Ukrasna slikaUWC je jedina ustanova u svijetu koja okuplja učenike iz cijelog svijeta na završne dvije godine srednjoškolskog školovanja, a učenici se biraju isključivo putem organiziranog natječaja, neovisno o podrijetlu, rasnoj, vjerskoj ili nacionalnoj pripadnosti, društvenom položaju ili imovinskom statusu.

Povijest UWC-a
Prvi UWC (Atlantic College) osnovan je 1962. godine u Walesu, Velika Britanija, u jeku hladnoga rata i još svježih razdora 2. svjetskog rata.

Cilj osnivanja UWC-a bio je okupiti mlade iz raznih, ponekad i neprijateljskih zemalja, kako bi tijekom dvogodišnjeg zajedničkog života i školovanja naučili premostiti nacionalne, kulturne i rasne razlike i predrasude.

Od tada je osnovano još 12 UWC-a: u Singapuru, Kanadi, Svaziju, SAD, Italiji, Venezueli, Hong Kongu, Norveškoj, Indiji, Kostariki, Bosni i Hercegovini te Nizozemskoj.

Svim koledžima zajedničko je kvalitetno obrazovanje i priprema za odlazak na sveučilište, razvijanje tolerancije i razumijevanja među učenicima različitih nacionalnosti te mnoštvo kreativnih, estetskih i sportskih izvannastavnih aktivnosti. U skladu s tim prilikom odabira stipendista velik je naglasak na samostalnosti, odgovornosti, svestranosti i spremnosti na učenje i upoznavanje drugih kultura, a ne samo na formalnom školskom uspjehu.

Izvor: http://www.skole.hr/ucenici/ss/info?news_id=3319

objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 21. 3. 2010.