Natječaj za stipendije United World Colleges
Ako ste razmišljali o školovanju u inozemstvu te upoznavanju kultura i svakodnevnog života drugih zemalja, natječaj koji slijedi zasigurno će vas zanimati.
Nacionalni odbor Udruge United World Colleges (UWC) Hrvatska raspisuje natječaj za stipendije za dvogodišnje školovanje u međunarodnoj obrazovnoj ustanovi United World Colleges od 2010. do 2012. godine.
Tekst koji slijedi donosi informacije o:
natječaju za stipendije
UWC-u.
Natječaj za stipendije
Natječaj je namijenjen učenicima drugog ili trećeg razreda srednjih škole s gimnazijskim programom.
Učenici se imaju prilike prijaviti za redovne stipendije za sljedeće koledže:
Na natječaju mogu sudjelovati učenici koji zadovoljavaju sljedeće uvjete:
Prijavi treba priložiti ovjerenu preporuku škole.
Učenici se mogu prijaviti i za posebnu stipendiju:
Na natječaju mogu sudjelovati učenici koji zadovoljavaju sljedeće uvjete:
Prijavi treba priložiti ovjerenu preporuku škole.
Pri odabiru kandidata uzimaju se u obzir sljedeći kriteriji:
Svaka pravovaljana prijava mora sadržavati sljedeće:
U eseju od oko 800 riječi (najviše dvije stranice formata A4) kandidat treba ukratko opisati sebe, svoju obitelj i okolnosti u kojima živi i školuje se te navesti svoje razloge, očekivanja i motivaciju zbog kojih se javlja na ovaj natječaj.
Tekstu natječaja, prijavnom obrascu, izjavi o suglasnosti, uplatnici za prijavu te informativnom letak možete pristupiti ovdje.
Izborni postupak
Kandidati koji uđu u uži izbor bit će pozvani na razgovor s članovima Izbornog povjerenstva. O vremenu i mjestu održavanja razgovora kandidati će biti pravovremeno obaviješteni.
Pri izboru kandidata uzimaju se u obzir svi navedeni kriteriji i esej, a u užem izboru i razgovor.
Svaki kandidat koji se prijavljuje na natječaj mora biti spreman na odlazak u bilo koji od koledža za koji je natječaj raspisan. Roditelji odnosno skrbnici kandidata svojom potpisanom izjavom potvrđuju da su upoznati i suglasni s ovom propozicijom natječaja. Kandidat ima pravo uz prijavu navesti svoj izbor koledža, po redoslijedu prioriteta. Izborno povjerenstvo može, ali ne mora dodijeliti kandidatu stipendiju u skladu s njegovim željama. Kandidat koji odbije ponuđenu stipendiju za neki od koledža, gubi pravo na stipendiju.
Prijava
Krajnji rok za slanje prijave kandidata je 26. ožujka 2010. (priznaje se poštanski žig s tim datumom). Prijave se šalju na adresu:
UWC Hrvatska
Nacionalni odbor
Šulekova 4 a
10000 Zagreb
Detaljnije informacije možete pronaći na internetskim stranicama organizacije United World Colleges i Udruge UWC Hrvatska.
Sjedište UWC Hrvatska može se pak kontaktirati putem e-mail adrese selekcije@uwc.hr i telefonom 01/233-5301, radnim danom od 15 do 16 sati.
Rezultati natječaja bit će dostavljeni svakoj školi i objavljeni na internetskim stranicama UWC Hrvatska u svibnju 2010., nakon što kandidature potvrde UWC koledži.
O UWC-u
UWC je jedina ustanova u svijetu koja okuplja učenike iz cijelog svijeta na završne dvije godine srednjoškolskog školovanja, a učenici se biraju isključivo putem organiziranog natječaja, neovisno o podrijetlu, rasnoj, vjerskoj ili nacionalnoj pripadnosti, društvenom položaju ili imovinskom statusu.
Povijest UWC-a
Prvi UWC (Atlantic College) osnovan je 1962. godine u Walesu, Velika Britanija, u jeku hladnoga rata i još svježih razdora 2. svjetskog rata.
Cilj osnivanja UWC-a bio je okupiti mlade iz raznih, ponekad i neprijateljskih zemalja, kako bi tijekom dvogodišnjeg zajedničkog života i školovanja naučili premostiti nacionalne, kulturne i rasne razlike i predrasude.
Od tada je osnovano još 12 UWC-a: u Singapuru, Kanadi, Svaziju, SAD, Italiji, Venezueli, Hong Kongu, Norveškoj, Indiji, Kostariki, Bosni i Hercegovini te Nizozemskoj.
Svim koledžima zajedničko je kvalitetno obrazovanje i priprema za odlazak na sveučilište, razvijanje tolerancije i razumijevanja među učenicima različitih nacionalnosti te mnoštvo kreativnih, estetskih i sportskih izvannastavnih aktivnosti. U skladu s tim prilikom odabira stipendista velik je naglasak na samostalnosti, odgovornosti, svestranosti i spremnosti na učenje i upoznavanje drugih kultura, a ne samo na formalnom školskom uspjehu.