POSJET INSTITUTU "RUĐER BOŠKOVIĆ"

Dana 8. svibnja 2010 učenici gimnazijskih razreda posjetili su Institut Ruđer Bošković i njegove Dane otvorenih vrata. Posjetiteljima su ugledni fizičari, kemičari i biolozi priredili zanimljiva predavanja i prezentacije s ciljem približavanja radne atmosfere u znanstvenoj disciplini.

Naši su učenici, pod vodstvom profesorica Ane Durbek, Nataše Kudlek-Potkonjak i Anđelke Matanović, bili podijeljeni u četiri grupe. Zajedno su sa svojim vodičima krenuli u obilazak Instituta. Predavanja su bila održana na četiri postaje (A, B, C i D). Svaka postaja dijelila se na dodatne četiri. U  njima su se održavala predavanja o zanimljivim znanstvenim temama s kojima se neprimjetno susrećemo u svakodnevnom životu. Teme koje su se učenicima izuzetno svidjele bile su "C14 datiranje/Putovanje u prošlost", " Vizualizacija mikrosvijeta", "Svijet atomskih jezgara", "Telomere - tajne starenja i besmrtnosti", "Kako se otkriva genska bolest?“...

Učenici i drugi posjetitelji susreli su se s nevjerojatnim uređajima i mnogim obrazovanim i stručnim osobama kojima su mogli postavljati pitanja vezana uz određenu tematiku.

Poslije obilaska naši učenici na raspolaganje su dobili dva slobodna sata koja su proveli u shopping centrima i nezaobilaznom McDonald'su. Povratak u Petrinju kao što je bilo i planirano bio je oko 18 sati.

objavio: Vanja Uzelac   datum: 12. 6. 2010.