preskoči na sadržaj
Vijesti

Stručni skup
Učenje o migracijama i interkulturno obrazovanje: aktivnost i suradnja institucija i primjeri iz školske prakse

Agencija za odgoj i obrazovanje RH, Institut za migracije i narodnosti, Zagreb, te Srednja škola Petrinja, Petrinja, uz financijsku potporu Sveučilišta Stavanger iz Norveške, organizirali su 29. lipnja 2010. godine stručni skup za nastavnike i stručne suradnike osnovnih i srednjih škola Sisačko-moslavačke županije. Skup je održan u Srednjoj školi Petrinja, a cilj  skupa bio je diseminacija prakse uspješnoga pedagoškog rada na području migracija, interkulturalnog obrazovanja i demokratskog građanstva. Ovo je bio šesti po redu skup; prethodnih pet, održanih između 2003. i 2008., bili su izravno vezani uz dva Comenius  projekta: a) Migration and Intercultural Relations – Challenge for the European Schools Today/2002-2005/;  b) LearningMigration /2005-2008/.


Na stručnom skupu u Petrinji sudjelovale su 54 osobe: 44 nastavnika i stručnih suradnika iz osam srednjih i devet osnovnih škola Sisačko-moslavačke županije, članovi udruge Interkultura-interkulturalni centar iz Zagreba, članovi udruge IKS iz Petrinje te pet predavača. Skup je otvorio Ante Balen, ravnatelj Srednje škole Petrinja, a prisutne su još pozdravili Nevenka Lončarić-Jelačić, viša savjetnica u  Agenciji za odgoj i obrazovanje te dr. sc. Ružica Čičak-Chand, koordinatorica Comenius projekata u Hrvatskoj.

Margareta Gregurović, znanstvena novakinja iz Instituta za migracije i narodnosti,  predstavila je istraživačka područja i aktivnosti Instituta u zadnjih 20-ak godina, s naglaskom na novijim istraživačkim projektima. Ružica Čičak-Chand izvjestila je sudionike o sudjelovanju Hrvatske (Instituta za narodnosti i migracije, Agencije za odgoj i obrazovanje i hrvatskih škola) u Comenius projektima, što je ostvareno zahvaljujući bilateralnoj suradnji s Norveškom , a koja je uključivala i financijsku potporu (Sveučilišta Stavanger te norveškog Ministarstva vanjskih poslova). Potom je dr.sc. Čičak-Chand istaknula aktivnosti hrvatskih partner-škola unutar spomenutih projekata te, osobito, značaj diseminacijskih seminara/stručnih skupova/, uključujući i ovaj posljednji, održan u Srednjoj školi Petrinja.  Zvonimir Vidušin, predstavnik Agencije za mobilnost i programe EU, prezentirao je različite EU programe, istaknuvši posebno Program za cjeloživotno učenje kao i razne mogućnosti uključivanja škola i nastavnika u EU programe i projekte. Nevenka Lončarić-Jelačić govorila je šire o važnosti demokratskog i građanskog obrazovanja u hrvatskom obrazovnom sustavu, a Vinko Zidarić, predsjednik udruge Interkultura, održao je predavanje o interkulturalizmu, njegovoj genezi, stanju i perspektivi.

U poslijepodnevnom dijelu skupa Dragana Jurčević-Vukšić i Indira Vujičić, profesorice Srednje škole Petrinja, prezentirale su sadržaje i aktivnosti s dviju konferencija Learning Migration projekta: Sofija, 2007. godine, te Ramnicu Valcea (Rumunjska) 2008. godine. Na to se nadovezala prezentacija aktivnosti MILES seminara (Migration Learning in European Schools, Berlin, 2009.) D. Jurčević-Vukšić. U završnom dijelu skupa predstavljena su dva projekta Srednje škole Petrinja: Istraživanje migracija u svijetu i Migracijska priča našeg kraja. Putem power-point prezentacije i radionica projektne aktivnosti predstavili su prof. Jurčević-Vukšić i sedam učenika: Robert Aubel, Sandro Mikulec, Marija Vidović, Barbara Marijan, Shpresa Smakiqi, Nives Vujasić i Franjica Gusić. U diskusiji na kraju skupa, nastavnici i stručni suradnici izrazili su interes za  moguće daljnje sudjelovanje u projektima vezanim za teme migracija i interkulturno obrazovanje.

Link for english version



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 19. 8. 2010.




preskoči na navigaciju