Božićni sajam

PETRINJA - U sklopu Božićno-novogodišnjeg programa u Hrvatskom domu danas je otvoren tradicionalni Božićni sajam, na kojem ove godine sudjeluje 25 izlagača. Sajam je organiziran pod pokroviteljstvom grada Petrinje i u organizaciji POU Hrvatski dom i Turističke zajednice grada Petrinje.

Sajam je otvorio Milan Herceg zamjenik gradonačelnika Petrinje koji je zahvalio svim izlagačima i izrazio zadovoljstvo odazivom sudionika ovogodišnjeg sajma: „Mogu vam reći da sam presretan kad vidim da je iz godine u godinu sve veći broj izlagača i ovo sad zaista izgleda kao pravi Božićni sajam.“

O starim petrinjskim običajima i kazivao je Ivan Rizmaul koji je podsjetio kako je Petrinja nekada imala 4 godišnja sajma. Prvi pred Uskrs, na Veliki petak, drugi na Tijelovski petak - dan nakon blagdana Tijelova, zatim za Lovrenčevo 10. kolovoza, a najznačajniji i najbogatiji sajam bio je na Tominje 21. prosinca. Posebno je naglasio važnost petrinjskih Božićnih običaja s kojima se malo koji grad može ponositi, a tu je istaknuo i petrinjske Betlemaše koji u posebni ulogama na sam Badnjak građanima Petrinje navješćuju Božić.

Izlagači su brojni, a to su Rukotvorine Petrinja, lončar Mato Stanešić, OPG Crnković, Proizvodnja cvijeća, OPG Tanković i OPG Ćorić, Kućna radinost Kate Šešerin, OPG Trsoglavec, Klub žena Dvor i zajednički Udruga za pomoć i prava obiteljima žrtvava kriminala i ogranak Matice Hrvatske u Petrinji.

Tu su i Udruga EKOAP, PULU „Petriart“, Edit i Pjer Posavec, Lavandin akvarel tim, Vinarija Marinčić, OPG Pranjić, Udruga Iks i ženske akcijske skupine, te Srednja škola Petrinja sa svojim već poznatim, ali i novim proizvodima.

Na Božićnom sajmu sudjeluje i Dom za psihički oboljele odrasle osobe. To su radovi koji su nastali na terapijskim radionicama korisnika Doma, a novac od prodaje namijenjen je za nabavku novog materijala.

Izlagači su i Hrvatski dom – Savjetovalište za nenasilje, P.U.P. obrt „Lola, Drača Jelena te OŠ Mečenčani i Jabukovac i Mate Lovraka, koji su prihod od prodaje namijenili za učenike slabijeg imovinskog stanja.

Izvor: http://www.petrinjskiradio.hr/content/view/11116/106/

objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 8. 12. 2010.