Neznanje američkih učenika

Istraživanje objavljeno u utorak otkriva neznanje američkih 17-godišnjaka iz povijesti, književnosti i opće kulture.

Od 1.200 mladih koji su trebali odgovoriti na 33 pitanja iz opće kulture, četvrtina nije znala reći tko je Adolf Hitler, a deset posto ispitanih smatralo je da je Hitler proizvođač oružja.

Oko 20 posto ispitanika nije znalo protiv koga su se Amerikanci borili u Drugom svjetskom ratu, a četvrtina je tvrdila da je Kolumbo otkrio Ameriku nakon 1750. godine, što znači dva i po stoljeća nakon 1492. Dva posto ispitanika drži pak da je Kolumbo prešao Atlantik nakon 1950. godine.

Autori izvještaja izrazili su veliku zabrinutost. "To je neprihvatljivo. Mislili smo da škole trebaju učenike upoznati s velikim idejama i velikim događajima koji su stvorili našu naciju".

Manje od polovice mladih ispitanika znalo je kronološki pravilno smjestiti Američki građanski rat (1861. - 1865.). Biblijski i mitološki likovi kao što su Job i Edip potpuna su nepoznanica za više od polovice ispitanika.

U književnosti su rezultati još porazniji, pa većina nikada nije čula za Georgea Orwella i njegov roman 1984., a četvrtina ne zna da je roman Čiča Tomina koliba pomogao u borbi protiv ropstva. Ipak, čak 90 posto ispitanika dobro je upoznato s napadom na Pearl Harbor ili je znalo odgovoriti tko je autor govora Imam san! (Martin Luther King).

A svi vi koji se pripremate za fakultet, kliknite na stranicu http://www.djumbox.com/, tamo se registrirajte i naći ćete:

kvacica3500 pitanja iz 15 različitih područja
kvacicatjedno osvježavanje baze pitanja
kvacica top liste najboljih igrača
kvacicaforum - raspravljajte /predlažite / kritizirajte / hvalite
kvacicabrbljaonicu - chatajte s ostalim igračima

objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 27. 2. 2008.