Predavanje u sklopu projekta Znanje i užitak

Udruga Aktiva posjetila je Srednju školu Petrinja gdje je srednjoškolcima održala predavanje u sklopu projekta Znanje i užitak, a govorilo se o spolno odgovornom ponašanju mladih ali i nasilju. Ginekolog Dubravko Lepušić tako je srednjoškolce upoznao s najčešćoj spolnoj bolesti HPV-u.

„Uloga HPV-a se mistificira. Čak 75% spolno aktivnih žena u cijelom svijetu ima HPV no to ne znači da su one bolesne. Kod velikog broja žena organizam sam uspjeva savladati HPV, a kod manjeg broja on generira u neke više faze bolesti. To se one žene sa slabijim imunitetom ili one koje dugo uzimaju hormone jer oni stanjuju sluznicu i HPV na taj način lakše ulazi u organizam“.

Naglasio je i kako su porazni podaci ankete koju je provodio na području cijele Hrvatske, a prema kojoj svega 37% mladih zna ponešto o ovoj bolesti, dok je općenito znanje o HPV-u jako nisko. Uz to, mladima je kazao kako se kod većine ljudi HPV uopće ne manifestira, pa mnogi nisu ni svjesni da ga imaju, a samim time ni da ga mogu prenositi.

Stoga je djevojkama preporučio redovite ginekološke preglede te PAPA test - kako bi se na vrijeme moglo detektirati eventualno postojanje HPV virusa, kao i drugih spolno prenosivih bolesti.

Autor: Josipa Tonković

Izvor: http://www.petrinjskiradio.hr/content/view/11089/106/

objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 8. 12. 2010.