Pokrenuta javna rasprava o Nacrtu prijedloga Zakona o prosvjetnoj inspekciji

Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa otvara javnu raspravu o Nacrtu prijedloga Zakona o prosvjetnoj inspekciji koji bi trebao zamijeniti važeći Zakon o prosvjetnoj inspekciji iz 1995. godine.

Ovim se Zakonom o prosvjetnoj inspekciji uređuju se sljedeća pitanja:

• ustroj prosvjetne inspekcije i s tim u svezi učinkovito postupanje u prvom i drugom stupnju inspekcijskoga nadzora
  • poslovi prosvjetne inspekcije u sklopu kojih se precizno definiraju područja nadzora bitna za nesmetano funkcioniranje odgojno-obrazovnog sustava te
  • način rada, prava, dužnosti i ovlasti prosvjetne inspekcije čime se utvrđuju temelji više razine odgovornosti u postupanju prosvjetnih inspektora i nadziranih subjekata

Posljedice koje će proisteći nakon donošenja Zakona

Donošenjem ovoga zakona osigurat će se primjerene zakonske pretpostavke za funkcioniranje prosvjetne inspekcije sukladno zahtjevima odgojno-obrazovne djelatnosti i pravnoga sustava. Ujedno se pojačava odgovornost svih subjekata nadzora - i nadziranih ustanova i odgovornih osoba u ustanovama, kao i osoba koje nadzor provode. Time se značajno poboljšava funkcionalnost sustava u cjelini, jer je kvalitetniji nadzor nad zakonitošću rada u odgojno-obrazovnoj djelatnosti, preduvjet za kvalitetan rad sustava koji zadovoljava naglašeni javni interes.

Pozivamo sve zainteresirane da se aktivno uključe u javnu raspravu u cilju dobivanja što kvalitetnijih komentara na Nacrt Zakona, a koji će nam omogućiti daljnja poboljšanja prije upućivanja Nacrta prijedloga Zakona u postupak usvajanja. Trajanje javne rasprave predviđa se do 17. siječnja 2011. godine.

Prijedlozi i primjedbe mogu se uputiti na adresu javnarasprava-inspekcija@mzos.hr.

Vijest je preuzeta s internetskih stranica Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa.

Izvor: http://www.skole.hr/skole/vijesti_mzos?news_id=4721

objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 29. 12. 2010.