Projekt za mlade - 10:10 TEEN

10:10 je pokret koji uključuje pojedince, škole, tvrtke i organizacije koji smanjuju svoje emisije ugljika za 10% godišnje. U sklopu ovog pokreta, pokreće se projekt pod nazivom 10:10 TEEN, koji je usmjeren na mlade osobe od 13 do 19 godina, a cilj mu je povezati vršnjake u naporima za smanjenje emisija ugljika.

Projekt počinje krajem siječnja i trebao bi biti proveden do sredine prosinca (uz šestotjedni prekid tijekom ljeta). Tijekom projekta bit će ostvarena bliska suradnja sa školama, općinama i drugim sudionicima projekta.

Pomoću društvenih mreža kao "projektnih točaka" bit će postavljani zadaci mladim sudionicima koji će zatim dobiti dovoljno vremena da završe pojedini zadatak te da izvijeste o svojim postignućima. Cilj svakog zadatka je poučiti ih kako smanjiti emisiju ugljika, ali i potaknuti ih da istraže nove načine smanjivanja tzv. otiska ugljika (eng. carbon footprint), da rade u skupinama i da uključe svoje lokalne zajednice u postupak smanjivanja emisija ugljika.

Projekt će nadgledati stručnjaci za klimatske promjene, a uključivat će i "razmjenu vršnjaka" – mladi sudionici koji se pokažu najboljima u smanjenju emisije ugljika imat će priliku posjetiti druge zemlje i gradove te se tako upoznati s drugim načinima smanjenja otisaka ugljika.

Sve organizacije koje bi se željele priključiti i surađivati na ovom projektu mogu se javiti organizatoru na e-mail adresu sandra@1010global.org.

O projektu 10:10

Što je 10:10?

10:10 promiče jednu jednostavnu ideju: svi se obvezujemo da ćemo smanjiti svoje emisije ugljika za 10% počevši od ove godine, a zatim započinjemo međusobnu suradnju kako bismo to i ostvarili.

Tko će se priključiti?

Pojedinci i obitelji, škole i sveučilišta, male trgovine i svjetske kompanije, filmske zvijezde i političari … gotovo svi se mogu priključiti inicijativi smanjenja emisija ugljika za 10%.

Što su emisije ugljika?

Emisije ugljika (točnije, emisije stakleničkih plinova) glavni su uzrok današnjeg globalnog zatopljenja. Ispuštaju se prilikom sagorijevanja goriva u vozilima, domovima, električnim centralama i tvornicama. Za više informacija o emisijama i globalnom zagrijavanju predlažemo vam da posjetite Met Office's quick guide to climate change.

Zašto 10% godišnje?

Veliki zadaci su lakši ako se podijele na manje dijelove koji se lakše svladavaju – a 10% ove godine mnogo je konkretnije i ostvarivije nego, recimo, 80% do 2050. Dvije studije provedene u centru Tyndall (sažeto predstavljene u Izvješću o klimatskoj sigurnosti Centra za istraživanje javnog interesa PIRC, PIRC's Climate Safety Report) pokazuju da 10% godišnje, počevši od ove godine, predstavlja cilj koji pruža najbolju šansu za sigurnu budućnost naše djece i unuka. Naravno, smanjenje emisija ugljika za 10%, počevši u 2010. godini, samo je prvi korak, ali vodi nas na pravi put.

Tko se dosad priključio?

• 105.041 osoba, uključujući Deliu Smith, Saru Cox, Vivienne Westwood i Colina Firtha
  • 4.082 tvrtki, uključujući britansku Kraljevsku poštu Royal Mail, O2, Adidas i nogometni klub Tottenham Hotspur
  • 2.270 škola, veleučilišta i sveučilišta, uključujući Sveučilište u Edinburghu, Kraljevsko sveučilište u Londonu, Sveučilište u Yorku i Sveučilište u Liverpoolu
  • 2.583 drugih organizacija, uključujući National Union of Students, Womens' Institute i 155 mjesnih odbora koji zastupaju preko 24 milijuna ljudi

Više o 10:10 pokretu moguće je saznati na http://www.1010global.org/.

Izvor: http://www.skole.hr/veliki-odmor/zanimljivosti?news_id=4885

objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 24. 1. 2011.