Zanimljive činjenice

- Orao za sunčana vremena opazi zeca u trku s čak tri kilometra visine.
- Delfin ima 260 zuba.
- Slon, najveći kopneni sisavac, samo u surli ima 40.000 mišića. Zato prosječno veliki slon može baciti petmetarskog krokodila čak 8 metara uvis.
- Veliki engleski znanstvenik Michael Faraday, koji se smatra jednim od osnivača moderne fizike i kemije, nije nikada uspio dobiti mjesto predavača. Razlog je što nije mogao ispravno izgovarati glas 'r'.
- Najkraći rat u povijesti vođen je 1896. godine između Velike Britanije i Zanzibara i trajao je točno 37 minuta.
- Konji ne samo što spavaju stojeći, nnego mogu provesti i po nekoliko mjeseci da ne legnu.
- U sekundi kolibrić napravi 55 zamaha krilima!
- Tri zemlje s najvećom potrošnjom slatkiša su Danska sa 17 kg po stanovniku, Irska 14 kg i Velika Britanija 13 kg.
- Sedam posto Amerikanaca ne zna prvih 9 riječi američke himne, ali zna prvih 7 riječi kanadske himne.
- Pet posto Kanađana ne zna prvih 7 riječi kanadske himne, ali zna prvih 9 riječi američke himne.
- SAD su zemlja sa najviše telefonskih priključaka na svijetu. Prema posljednjim podacima u SAD ima 170 milijuna priključaka.
- Na svijetu postoji 326 gradova s više od milijun stanovnika.

- Nauru je jedina država na svijetu koja nema glavnoga grada.
- Devino mlijeko ne može se zgrušati.
- Klinofobija je strah od kreveta.
- Mogućnost da čovjeka udari meteeor jest jedan naspram sedamsto tisuća
- Bombarder B-29 iz kojega je bačena atomska bomba na Hirošimu zvao se 'Enola Gay', a onaj s bombom za Nagasaki – 'Bockser'.
- X-files nemaju to ime na francuskoj televviziji, nego se u toj zemlji prikazuju pod nazivom 'Aux Frontieres, Do Reel' ( Na granici zbilje)

- Čovjek kontrolira jedanaest tisuća pokreta svoga tijela.
- Prosječan automobil ima sto tisuća dijelova.
- U Los Angelesu dvanaest milijuna ljudi vozi osam milijuna automobila, kojima prijeđu stotinu milijuna kilometara na dan. A koliko tek goriva potroše!? Pola količine koju je dnevno trošio bivši Sovjetski Savez.
- Botanički gledano ljiljan je - luk.
- Johann  Strauss mlađi, koji je komponirao operu 'Šišmiš', nikada u životu nije vidio šišmiša.
- Srednje ime Harrya Trumana, jednog od predsjednika SAD-a, bilo je samo S, jer se njegovi roditelji nisu mogli odlučiti između dva imena koja su počinjala sa S.
- Postoji zanimanje kuhač čaja.
- Lešinari se katkad tako prežderu da ne mogu letjeti, onda povraćaju dok ne olakšaju da bi mogli letjeti.
- Prema statistikama, 73 posto nasilnika u televizijskim filmovima ostaje nekažnjeno.
- U Švedskoj je donesen zakon prema kojem svako kućanstvo mora ima 8 različitih kanti za smeće: za metal, plastiku, papir (karton), staklo, stare novine, aluminijske konzerve, plastične boce, staklene boce i organsko smeće.
- Kompjuteri širom svijeta dnevno troše toliko električne energije koliko i cijeli Brazil.
- U cijeloj Francuskoj ima još samo 10 risova.
- Čovjek koji doživi 70 godina, prosječno prespava 23 godine.
- Gotovo polovina od sve djece u Americi ne živi u porodici s oba biološka roditelja.
- Tvor ne može istovremeno ugristi i zasmrdjeti.
- Stari ljudi i aligatori čuju samo zvukove koji imaju manje od četiri tisuće vibracija u sekundi.
- Budući da su joj oči na gornjoj polovici tijela, a usta i nosnice na donjoj, raža nikad ne vidi hranu koju jede.

objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 9. 3. 2008.