preskoči na sadržaj
Vijesti

16. do 22. rujna - Europski tjedan kretanja

U razdoblju od 16. do 22. rujna širom Europe, te u mnogim gradovima na drugim kontinentima održati će se deseto jubilarno izdanje najmasovnije manifestacije posvećene održivom kretanju - Europskog tjedna kretanja.


Europski su građani još od njezinih početaka 2002. godine u velikom broju prepoznali u ovoj inicijativi idealnu priliku da promijene svoj svakodnevni način putovanja po gradu i ostavljanjem automobila kod kuće učine veliki korak prema poboljšanju kakvoće zraka i unaprjeđenju svoga zdravlja. Želju svojih građana uvidjele su i lokalne vlasti, te je danas ova manifestacija postala svojevrstan praznik i simbol zalaganja za čistiji urbani okoliš u kojoj svake godine sudjeluje sve više gradova i općina. U 2010. godini događanja posvećena obilježavanju ove inicijative održana su u 2 221 gradu iz 42 države, čime je broj žitelja potencijalno upoznatih s potrebom promjene trenutno prevladavajućih trendova kretanja u urbanim sredinama narastao na preko 220 milijuna.

Svake se godine Europski tjedan kretanja odabirom tzv. središnje teme usredotočuje na neki od gorućih problema povezanih s održivom mobilnošću. Središnja tema Europskog tjedna kretanja 2011. glasi Alternativna mobilnost ('Alternative Mobility'). Imajući u vidu potrebu za preobrazbom Europe u moderno društvo, energetski učinkovitog gospodarstva koje ne opterećuje okoliš velikim emisijama onečišćujućih tvari i stakleničkih plinova, Europska unija prihvatila je čitav niz vrlo ambicioznih ciljeva koji se trebaju ispuniti do 2020. godine. Oni uključuju smanjenje emisija stakleničkih plinova za 20%, uz istovremeni porast energetske učinkovitosti u istom postotku, te dostizanje 20% udjela energije dobivene iz obnovljivih izvora u ukupnoj potrošnji energije. Jedan od glavnih izazova koji stoji na putu ostvarenja ovih ambicioznih ciljeva stalan je porast automobilskog prometa. Dodatan problem predstavlja činjenica što se velika većina automobila koji svakodnevno prometuju ulicama naših gradova i dalje pokreće izgaranjem naftnih prerađevina. Stavljajući u središte pozornosti alternativnu mobilnost, 10. izdanje Europskog tjedna kretanja nastoji promičući energetski učinkovite oblike prijevoza poduprijeti što lakši prelazak prema prijevoznim sustavima koji učinkovito koriste energetske izvore.

Sustavnim radom na poboljšanju prometa na lokalnim razinama, europski gradovi mogu znatno doprinijeti uspostavi energetske ravnoteže i učinkovitosti prometnog sustava s obzirom na okoliš, uz istovremeno povećanje kvalitete života u urbanim sredinama, čineći život zdravijim i zabavnijim.

Uvjeti za sudjelovanje u ovoj manifestaciji ostali su nepromijenjeni, te je za registraciju potrebno svega nekoliko minuta. Kako bi lokalnim vlastima čitav postupak bio lakši i brži, on-line obrazac za prijavu dostupan na web stranici http://www.mobilityweek.eu/registration/ preveden je na hrvatski jezik.

U nastojanju da lokalnim koordinatorima maksimalno pomogne u organizaciji Europskog tjedna kretanja 2011., Europska koordinacija i ove je godine pripremila brošuru „Tematske smjernice“ s brojnim praktičnim savjetima za organizaciju događanja povezanih sa središnjom temom 'Alternativna mobilnost'.

U povodu obilježavanja desete godišnjice Europskog tjedna kretanja pripremljena je i brošura „Deset godina Europskog tjedna kretanja 2002.-2011.“ u kojoj su istaknuta postignuća 22 najuspješnija sudionika iz 15 država među kojima su čak tri hrvatska grada: Ivanić-Grad, Koprivnica i Zagreb.

 

Tekst je prenesen s internetskih stranica Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva.



Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 21. 9. 2011.




preskoči na navigaciju