Radio-drama kao dio projekta "20.stoljeće u retrovizoru"

Radio drama je oblik tonskog zapisa nekog književnog teksta koji se emitira putem radija. Kako je mogućnost gledanja isključena, dijalozi, glazba i zvučni efekti jedina su sredstva koja omogućuju željeni učinak, odnosno vizualizaciju.

Radio drama je bila jako raširena među slušateljima u 20-tim godinama prošlog stoljeća. U 40-tima je bila najomiljeniji oblik popularne zabave sve do pojave televizije u 50-tima kada joj pada popularnost.

Najpoznatija radio drama u engleskom govornom području je adaptacija H.G. Wellsovog romana "Rat svjetova" ( 1938.) koju je režirao Orson Welles. Neki su slušatelji za vrijeme emitiranja mislili da se zaista radi o invaziji svemiraca, pa je nekolicina čak nazvala i policiju.

U mnogim zemljama svijeta radio drama i danas predstavlja popularni žanr. Zahvaljujući niskim troškovima proizvodnje, radio stanice koje snimaju radio drame mogu se češće upustiti u rizik snimanja drama manje poznatih autora. Ovaj način produkcije predstavlja  dobar trening za dramske pisce, jer tekst predstavlja najveći dio krajnjeg proizvoda, stoga loš tekst nije moguće zamutiti ikakvim sjajnim vizualnim efektima.

Danas se radio drame uglavnom odnose na radio prezentaciju knjiga ( emitiranje audio knjiga)  koje čitaju glumci ili pisci.

Moderna radio drama je ponovno oživjela pojavom tehnologije 21. stoljeća, jer su računalni programi učinili produkciju jeftijom i lakše dostupnom.

"Not from space"( 2003. ) je prva radio drama koja je snimljena potpuno preko interneta, i gdje su glumci bili cijelo vrijeme na različitim lokacijama. Također, pojava podcasta je napravila revoluciju, jer na taj način distribuirane datoteke ne podliježu striktnim pravilima javnih radio servisa, te time daju veću umjetničku slobodu.

Vaša knjižnica vam želi dočarati djelić tog ugođaja slušanja i skrenuti pozornost na vrijednost tišine odnosno tajanstvenost svijeta zvuka.

Svaki ponedjeljak i četvrtak u radno vrijeme knjižnice moći ćete poslušati radio igre nastale na osnovi klasičnih djela književnosti za djecu i odrasle ( dio naslova se pojavljuje u nastavnom programu ).

Predstavljamo vam sljedeće radio igre koje možete poslušati:

- MARIN DRŽIĆ, Dundo Maroje

- MARIN DRŽIĆ, Grižula

- MARIN DRŽIĆ,  Hekuba

- MARIN DRŽIĆ, Novela od Stanca

- IVANA BRLIĆ MAŽURANIĆ, Kako je Potjeh tražio istinu

- MIGUEL DE CERVANTES, Montesinova spilja

- ANTON PAVLOVIČ ČEHOV, Prosidba

- FRANZ KAFKA, Svoj kavez nosim u sebi ( prema dnevnicima )

objavio: Kristina Andlar   datum: 12. 11. 2012.