Javno predstavljen Agri+

Agri+ je europski projekt težak 770.000,00 kuna. Nositelj je Srednja škola Petrinja. Cilj je izučiti kadrove za rad u laboratoriju za analizu tla opremljenom u sklopu ovog projekta. Tu će u budućnosti lokalni poljoprivrednici moći besplatno analizirati tlo i dobiti savjet za svoju parcelu.

Ravnatelj Srednje škole Petrinja Ante Balen je, na današnjoj javnoj prezentaciji, kazao da se u Hrvatskoj godišnje troši oko milijun i pol tona gnojiva različitih vrsta i kombinacija i da se radi o visokim sredstvima. Vrijednost kupljenog gnojiva je godišnje 6 milijardi kuna:

„Ako neke stvari radimo napamet, nikad nećemo znati da li smo dali previše ili premalo. Kad smo dali premalo, bit će manje proizvoda. Šteta je i manja. Kad smo dali previše, biljka to neće iskoristiti, zagadit ćemo tlo, podzemne vode i potrošit ćemo dio novca uzalud."

Polaznici obuke, dvadesetak profesora srednje škole, će kroz nekoliko mjeseci proći kroz teoretski i praktični dio o analizi tla. U lipnju će ciklus završiti interpretacijom rezultata analize tla. Što će ona donijeti poljoprivrednicima približila je koordinatorica projekta profesorica Iva Belaić:

„Mogli bi kemijsku analizu tla usporediti s nekom dijagnostikom, u liječničkom žargonu, a terapiju će propisivati netko drugi. Za gnojidbenu preporuku i općenito preporuku o popravku svojstava tla, angažiralo bi se vanjskog stručnjaka.", kazala je.

Uz profesoricu Ivu, projekt manager je Slobodan Nišević, projekt asistent je Drago Franić, projekt administrator Ivka Kozić. Kažimo i kako su Srednjoj školi Petrinja partneri na projektu Tehnička škola Sisak, Centar za šljivu i kesten, Sisačko-moslavačka županija i Grad Petrinja čiji su predstavnici bili na današnjem javnom predstavljanju projekta.

Autor: Marin Fran

Izvor: http://www.portal53.hr/vijesti/petrinja/81-petrinja/7090-javno-predstavljen-agri.html

objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 20. 12. 2012.