Dani hrvatskoga jezika u Srednjoj školi Petrinja 2013.

Dani hrvatskoga jezika i ove su godine održani u našoj školi pod stručnim vodstvom profesorica Kate Sužnjević i Marinele Horvat, a u realizaciji vrijednih učenica i učenika četvrtih razreda gimnazijskog i strukovnog usmjerenja.

Učenice Anđelina Mandić i Lucija Golub iz 4.b priredile su kratku prezentaciju o Ranku Marinkoviću, i to ne bezrazložno. Upravo se ove godine slavi 100. obljetnica rođenja ovog poznatog i veoma cijenjenog hrvatskog književnika 20. stoljeća. Svi nazočni imali su prilike čuti o Marinkovićevoj najpoznatijoj noveli Ruke koja govori o nerješivim ljudskim konfliktima i osjećajnosti. Spomenuta novela uvrštena je i na ovogodišnji popis književnih djela za školski esej na državnoj maturi. Pobliže predstavljen bio je i roman Kiklop koji se smatra vrhuncem Marinkovićeva književnog stvaralaštva.

Velika važnost ove godine pridaje se i hrvatskom pjesniku i novinaru Ivanu Goranu Kovačiću. Naime u 2013. obilježavamo 100 godina od njegova rođenja i 70 godina od njegove smrti. O simbolici i značenju Kovačićeve poznate poeme Jama govorile su nam učenice Gorana Domitrović i Lorena Mičak iz 4.c  ističući snažne motive krvi, svjetla i tame te dominantni osjećaj jeze. Za sve ljubitelje poezije predstavile su i pjesničku manifestaciju „Goranovo proljeće“ koja se održava svake godine 21. ožujka na sam dan pjesnikova rođenja u rodnom mu mjestu Lukovdolu u Gorskom kotaru.

Lucija Vučičević i Petra Pendić iz 4.a oživjele su, barem na trenutak, velikana hrvatske književnosti, nenadmašnog Miroslava Krležu, rođenog prije 120 godina u Zagrebu. Stvarao je, između ostalog, pod utjecajem ekspresionista i Marcela Prousta. Njegovi dnevnici i memoari smatraju se jednim od najvrijednijih dostignuća svjetske literature toga žanra. Učenice su detaljno analizirale njegov najpoznatiji roman Povtratak Filipa Latinovicza, koji je ujedno i prvi moderni hrvatski roman. Za kraj su svi uzvanici mogli poslušati i Rundekovu glazbenu obradu Krležina Khevenhillera.

2013. obilježavamo i 100 godina od objavljivanja najpoznatije priče za djecu Čudnovate zgode i nezgode šegrta Hlapića koja je neizostavni dio svakog djetinjstva. Učenik Ljubomir Vukmanović iz 4.c u kratkim je crtama predstavio građansku i stvaralačku biografiju Ivane Brlić-Mažuranić i sve nas vratio u dane maštovitog djetinjstva.

Više fotografija možete naći na ovom linku!!!

Vanja Uzelac, 4. b

objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 16. 4. 2013.