ZRIN.G.REEN

Naši su učenici 2.a i b, i 3.a i b razreda posjetili dugo najavljivanu maniFestaciju u Prnjavoru Čuntićkom, Zrinski sajam: ZRIN. G.REEN.

Tekst učenice Lane Sučec:

Dana 28. rujna 2014. članovi ekološke grupe s prof. V.Kovač-  Vezmarović i prof. A. Matanović Srednje škole Petrinja posjetili su Zrinski sajam u Prnjavoru Čuntićkom. Zrinski sajam je prvi puta održan na ovom području, a želi se predstaviti kao novi turistički i promotivni brend našeg grada i zavičaja. Na sajam smo putovali autobusom koji je za ovu prigodu bio besplatan, pa nam je tako ostala koja kuna više u džepu, te smo „višak sredstava“ potrošili na kupovinu suvenira ili  raznih ukusnih prehrambenih proizvoda, domaćeg pekmeza, meda, sokova, kolača i još puno toga jako finoga, a što su izradile vrijedne ruke raznih OPG-a ili udruga.

Uživajući u prekrasnom sunčanom danu   bili smo „opijeni“ spomenutim slatkim mirisima, a pri tome nikako ne smijemo zaboraviti i uvijek vesele folkloraše koji kao vječiti čuvari narodne tradicije i običaja i ovaj put su nas svojom pjesmom i plesom razveselili i time unijeli u nas mir i još bolje raspoloženje. Grickajući slatke kestene s kojima su nas ugostili djed i baka naše članice eko grupe Tereze Vukičević, nešto malo dalje od nas žuborio je i šumio slap Petrinjčice i dičio se svojom ljepotom, a šum žubora mješao se s glasnim smijehom najmlađih posjetitelja koji su uživali u predstavi smiješnog crveno – nosatog klauna. Doista smo mogli puno toga naučiti na ovom sajmu, od stručnih predavanja, do posjete izložbe na temu Flora – Fauna- Predajno graditeljstvo – Lovstvo, a mnogi srdačni vlasnici Opg – ova i članovi udruga podučavali su nas o svojim obrtima i proizvodima, koje s velikim trudom znanjem, a prije svega ljubavlju svakodnevno stvaraju. Zahvaljujući tome, naučili smo nešto i o branju i pripremanju gljiva, ljekovitih biljaka, proizvodnji aromatičnih tinktura, meda, izrade ručnih radova i suvenira i još puno toga. Nakon ovih zanimljivih predavanja ipak nam je trebalo malo našeg tinejđerskog odmora, zato smo gledali kako  posjetitelji vješto prelaze  mrežni viseći most na Petrinjčici,  specijalno postavljenog za ovu prigodu od strane članova Odreda izviđača iz Osijeka. Članovi naše eko grupe su ipak odlučili da ne žele prelaziti preko mosta, jer mi kao iskreni ljubitelji prirode i očuvanja okoliša znamo da pranje blatnjavog  rublja i tenisica u perilicama uništava okoliš pa ga treba izbjegavati u što većoj mjeri....a inače smo mi spretni mladi ljudi.

Na kraju možemo zaključiti da nam je doista bilo jako lijepo na Zrinskom sajmu, zahvaljujemo našim dragim profesoricama što su nam omogućile ovaj izlet, i nadamo se da ćemo i iduće godine opet posjetiti ovaj sajam.

objavio: Kristina Andlar   datum: 30. 9. 2014.