Svjetski dan dijabetesa

Generalna skupština UN je 20. prosinca 2006. prihvatila Rezoluciju "Ujedinjeni protiv dijabetesa", koja prepoznaje šećernu bolest kao kroničnu, ozbiljnu i skupu bolest, povezanu s teškim komplikacijama, čije posljedice ugrožavaju obitelji države i cijeli svijet.

Svjetski dan dijebetesa 2015. godine obilježava se pod sloganom:

"NEKA ZDRAVA ISHRANA POSTANE PRAVO, A NE PRIVILEGIJA"

Na inicijativu Svjeske zdravstvene organizacije (WHO), koja je pokrenuta na 68. Skupštini, u Ženevi 19. svibnja 2015.

Opterećenje dijabetesom u svijetu je veliko. Usvajanje zdravih životnih navika je značajna komponenta prevencije dijabetesa tipa 2 i efikasno vođenje svih tipova dijabetesa.Na neke čimbenike ne možemo djelovati kao što su genetika i stres.

Naš skromni doprinos je pokušati ukazati da svakodnevnim donošenjem ispravnih odluka ipak možemo utjecati na naše zdravlje:

• Tjelesnom aktivnošću potrošit ćemo oslobođenu glukozu i spriječiti njeno razorno djelovanje,
  • Voditi računa o ishrani povećavajući unos lisnatog povrća, svježeg voća, orašastih plodova, integralnih žitarica, nezaslađenih jogurta i nemasnog mesa,
  • Smanjiti unos procesuirane hrane, gaziranih zaslađenih napitaka i alkohola,
  • Ne preskakati dnevne obroke, naročito zajutrak

Razvijanje zdravih navika u ishrani, osobito djece i mladih je od velikog značaja za smanjenje globalnog opterećenja dijabetesom,a to  je bila namjera  izložbe koju su pripremili učenici 4.d razreda: Lucija Sklepić,Ivan Bilobrk, Klaudija Čilić,Vedran Dragaš, Dalija Jeličanin, Monika Galijan,Marija Knezić, Ankica, Marić, Stjepan Marić,Valenetina Milikić, Ema Minga, Anita Mlađenović,Antonia Pribilović,Martina Šimić, Marko Vučković.

objavio: Šeherzada Šaini Talić   datum: 24. 11. 2015.