"...upoznale smo se dodavajući stihove na nekoć gotovu poeziju"

Goranovo je proljeće pjesnička manifestacija koja se održava od 1964. godine u spomen na našeg velikog pjesnika Ivana Gorana Kovačića. Održava se svake godine na pjesnikov rođendan 21. ožujka u njegovom rodnom Lukovdolu.

Ove je godine prvu nagradu na Goranovu proljeću osvojila Lana Sučec, učenica 4. a razreda Srednje škole Petrinja. Lana piše pjesme otkako zna za sebe, stoga njezin talent i nije mogao proći neopaženo. Ipak, skromna Lana tvrdi kako svaka pjesma dolazi iz duše i kako svaku pjesmu voli na poseban način te joj je to i najveća nagrada.

Pročitajte intervju Kristine Lovrić sa Lanom u nastavku teksta.

Kristina: Koliko se dugo baviš pisanjem?

Lana: Počela sam pisati u nižim razredima osnovne škole. Tadašnja me učiteljica usmjerila u literarnu grupu i pomogla mi u izražavanju na čemu sam joj i danas zahvalna.

Kristina: Koje teme najradije obrađuješ?

Lana: Najsretnija sam dok pišem o prirodi. U njoj pronalazim najviše inspiracije i to ne nešto s čim se susrećemo svaki dan. Mnogi tvrde kako sport i umjetnost ne idu zajedno, ali ja se s tim ne slažem jer sam upravo zaveslajima Kupom pronašla inspiraciju za mnoge svoje pjesme.

Kristina: Misliš li da je svakom čovjeku potrebna neka vrsta umjetnosti da bi bio potpun?

Lana: Svaki je čovjek individualac i svatko zna što ga ispunjava i čini sretnim. Ja znam da mene ispunjava poezija. Umjetnost ne može nikome nauditi i svakako čovjeku može donijeti samo dobro.

Kristina: Voliš li inače čitanje i književnost ili si ipak orijentirana samo na prenošenje svojih osjećaja na papir?

Lana: Naravno da volim čitati. Jako puno čitam i zanima me književnost. To mi također pomaže u pisanju i izražavanju.

Kristina: Jesi li očekivala toliki uspjeh na Goranovom proljeću?

Lana: Nisam očekivala toliki uspjeh, ali naravno da mi je drago što sam primijećena i što su prepoznali moj talent. To je stvarno prekrasan osjećaj.

Lani želimo još puno uspjeha i nadamo se da će nas i u budućnosti nastaviti uveseljavati svojim pjesmama. Tko zna, možda ćemo jednoga dana u rukama držati zbirku pjesmama jedne od naših najboljih učenica i prisjetiti se kako je sve nekako ozbiljnije počelo u vrijeme Goranova proljeća 2017.

objavio: Kristina Andlar Pešut   datum: 21. 3. 2017.