Naše gore prvi list

U prvom tjednu drugog polugodišta učenice 3. a razreda Tea Ivanušec, Mihaela Kirinčić i Jana Pavičić pripremile su pod vodstvom svoje nastavnice Kate Sužnjević izložbu Naše gore prvi list povodom obilježavanja 185. obljetnice izlaska prvih novina na hrvatskom jeziku Novina Horvatzkih, Slavonzkih y Dalmatinzkih 6. siječnja 1835. godine. U nastojanju da pažnju školske javnosti usmjere na pojavu i razvoj toga bisera naše kulturne baštine izložile su na školskim hodnicima nekoliko zanimljivih plakata i ilustracija poredanih kronološkim redom.

Ljudevit Gaj, hrvatski političar, jezikoslovac, novinar, književnik, ideolog i vođa ilirskog pokreta bio je nakladnik i glavni urednik Novina. Uz Ljudevita Gaja upoznali smo i njegove vrijedne  suradnike koji su predano obavljali svoj posao. 1835. godine u Zagrebu su, nakon nekoliko prethodnih pokušaja, izašle prve novine tiskane na hrvatskom jeziku. Njihov je cilj, ali i najveći doprinos bio stvaranje svijesti o zajedništvu Hrvata.

Uz Novine je predstavljena i Danicza Horvatzka, Slavonzka y Dalmatinzka, književni prilog Novinama, koja je izlazila od 1835. do 1849. godine. Kao i Novine, Danicza je mijenjala svoje ime ovisno o političkoj situaciji vremena u kojem je bila književnim i kulturnim preporodnim svjetlom.

Da su i žene, iako ih je bilo malo, imale važnu ulogu u ilirskom pokretu, pokazao nam je i plakat Žene ilirke, koji je osmislila i izradila Jana Pavičić.

Jana Pavičić, 3.a

Priloženi dokumenti:
Izlozba.jpg (449.30 KB)
Nase_gore_prvi_list.jpg (584.95 KB)
Novine_.jpg (382.36 KB)
urednici.jpg (613.90 KB)

objavio: Administrator   datum: 9. 1. 2020.