Usvojenim Kodeksom Gimnazija Karlovac želi smanjiti ciljane izostanke

KARLOVAC – Učenik koji nije izostao niti jedan sat tijekom nastavne godine oslobođen je redovitog pohađanja nastave u posljednjem tjednu. Isto tako može na temelju vlastite procjene i konzultacije s predmetnim nastavnikom doći na satove nastavnih predmeta čije gradivo treba odgovarati.

Odmah na provjeru
Dio je to poticajnih mjera najnovijeg Kodeksa koji je donijela Gimnazija Karlovac kako bi se smanjili ciljani izostanci. Nema sankcija, ali su njime uz poticajne definirane i mjere u slučaju izbjegavanja provjere znanja. Tako će učenik za kojeg postoji opravdana sumnja za to biti usmeno ili pismeno ispitan prvi ili najkasnije drugi dan nakon termina redovne provjere.

Kodeksom su utvrđeni i specifični izostanci, kao i isprike na koje gimnazijalci za nastavni predmet s jednim satom tjedno imaju pravo jednom u svakom polugodištu. Za predmet s dva ili više sati tjedno mogu se ispričati jednom u prvom i dva puta u drugom polugodištu. Gimnazija Karlovac prva je odlučila usvojiti jedan takav dokument kako bi učenici bili što manje oko škole, jer su na vrijeme uočili problem.

U jednoj školskoj godini 714 gimnazijalaca izostalo je 41.987 sati, od čega je čak 40.922 opravdanih. Vrlo je važno što je dokument napravljen nakon zajedničkih akcija roditelja, učenika i nastavnika. Po provedenoj anketi, u kojoj je sudjelovalo 365 učenika, 311 roditelja i 34 nastavnika, došlo se do zanimljivih podataka.

Roditelji bi opravdali
Čak 85 posto roditelja smatra da njihovo dijete ne bi ciljano izostalo s nastave. Njih 62 posto opravdalo bi dijete zbog nespremnosti, dok 70 posto učenika očekuje da će ih roditelji ‘pokriti’.

Ukupno 66 posto gimnazijalaca pridružuje se razredu u zajedničkom ‘blajbanju’, dok bi ih 40 posto koji nikada neopravdano ne izostaju otišlo sa sata zbog zajedništva. Na kraju godine vidjet će se koliko su uvedene mjere uspješne.

Autor I. Škalamera, P. Nikolovska

Izvor: http://www.vecernji.hr/newsroom/regions/karlovac/3188262/index.do

objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 24. 10. 2008.