preskoči na sadržaj
Vijesti

Pitanja učenika i odgovori Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja

Ukoliko imate pitanja vezana uz državnu maturu, pošaljite nam ih na portal@CARNet.hr, a mi ćemo pokušati doći do odgovora u nadležnim ustanovama.

* * * 
Svakodnevno zaprimamo velik broj pitanja od učenika i dobivamo odgovore od stručnih osoba iz Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja i Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa.

Ovdje možete pronaći i pitanja koja su već postavljena, kao i odgovore koje smo dobili na njih. Grupirali smo ih po temama kako bi bilo lakše snalaženje. Neka pitanja nalaze se u više grupa, budući da obuhvaćaju više tema. Klikom na pojedino pitanje bit ćete usmjereni na stranicu s odgovorima!


 


Izborni predmeti

Želim upisati dvopredmetni studij na filozofskom fakultetu, engleski i njemački. Znači li to da moram njemački polagati kao izborni predmet i na kojoj razini?

Već u nekoliko navrata izlazili su ispitni katalozi u kojima se navodilo da će se i gradivo drugoga polugodišta četvrtog razreda morati znati za sve izborne predmete, iz toga slijedi pitanje, da li će onda učenici morati samostalno unaprijed učiti zadano gradivo? Ako da, kako to ima smisla i kako će to pripomoći rasterećenju učenika? Također, ako se to gradivo neće trebati znati u čemu je onda svrha gradiva koje će se učiti nakon napisanog ispita? Pa nije li matura ovdje da ispita naše cjelokupno znanje, a ne samo izabrane dijelove? Nadalje, ukoliko je odgovor na prvo pitanje ne, da li to znači da će se iz tih predmeta organizirati dodatna nastava? Ako da, kada će ta nastava biti organizirana? Nakon nastave? Zar bi to onda značilo uvođenje dodatnih sat do dva nakon nastave?

Učenici će izborne predmete polagati u razdoblju od 2.-5. mjeseca 2010., to bi dakle značilo da bi oni paralelno sa pripremama za te ispite morali pratiti i zahtjevni program ostalih 14 predmeta za redovnu nastavu, kako bi nakraju postigli dobar uspjeh, također jedan od kriterija pri upisu na željeni fakultet. To se čini vrlo neizvedivo s obzirom da većina učenika već i sada ima problema sa zahtjevnim i sveopširnim gradivom. To nikako neće pripomoći rasterećenju učenika i smanjenju već i onako uvelike postojećeg stresa. Takav pritisak nikako neće pridonijeti boljem i kvalitetnijem radu. Upravo zato mnogi se pitamo zašto nam nije omogućeno da te ispite polažemo u šestom mjesecu, kao što se uostalom dosada i polagala matura? Takav raspored ispita bi nam ipak omogućio i pripomogao da se po završetku škole, dakle sredinom svibnja, imamo u miru pripremiti i ponoviti propisano gradivo. Oko ovog pitanja posebno su se zakvačili profesori koji su izuzetno ogorčeni činjenicom da ce učenici upravo zbog pisanja ispita iz izbornih predmeta tokom cijelog drugog polugodišta biti pošteđeni nastave, što automatski znači gubitak sati, a gubitak sati znači ne stizanje obrade već ionako natrpanog gradiva. Time ne samo da učenici gube već su i profesori nezadovoljni, a time automatski i nemotivirani. A upravo manjak motivacije profesora vodi i do manjka motivacije učenika, sto je čisti silogizam! Dakle opet se postavlja pitanje, pa gdje je onda veća produktivnost i sveopći boljitak?

Za neke od fakulteta imamo pravo izbora izbornog predmeta, pa je li neki od tih izbornih predmeta u prednosti nad onim drugim i hoće li učenik s položena oba izborna predmeta koja su dana na biranje imati prednost pri upisu na fakultet od onog koji je položio jedan od danih?

Kako ću znati koji mi izborni predmeti trebaju za određeni faks i koji stupanj težine moram polagati?

Ako na razmatranju imam dva faksa (npr. pravo i ekonomiju) da li to znači da moram uzeti dva izborna predmeta po jedan za svaki faks?

Glavni predmeti mature su matematika, hrvatski i strani jezik. Ali namjeravam ići na medicinski faks, pa me zanima koje ću još predmete morat polagat. I ako ne položim hrvatski, a sve druge da znači li to da sam položio državnu maturu ili imam „popravni“ iz tog predmeta?

Da li mi možete reći gdje se nalazi ispitni katalog iz biologije? Hvala...


Nacionalni ispiti

Hoćete li vi na vrijeme ispravit sve ispite, jer koliko ja znam, kad smo u 1. razredu pisali nacionalne ispite rezultate smo dobili tek sljedeće školske godine u 9.-10. mjesecu?


Obavezni predmeti

Je li istina da je moguće zamijeniti strani jezik s nekim od drugih glavnih predmeta za polaganje, znači polagao bih 2 glavna ispita?

Pošto su obavezni hrvatski jezik, matematika i strani jezik za državnu maturu, da li je moguće upisati ikako vanredni fakultet ako npr. nikako ne možemo položiti engleski jezik (s time da nemamo namjeru ići raditi izvan Hrvatske)?

Glavni predmeti mature su matematika, hrvatski i strani jezik. Ali namjeravam ići na medicinski faks, pa me zanima koje ću još predmete morat polagat. I ako ne položim hrvatski, a sve druge da znači li to da sam položio državnu maturu ili imam „popravni“ iz tog predmeta?


Općenito o državnoj maturi

Što je sa odraslima koji odluče upisati neki studij? Da li se oni moraju vratiti nazad u škole da bi polagali državnu maturu ako se žele dalje obrazovati?

Što je sa svim onim profesorima koji se ne drže zadanoga programa i koji u krajnjoj liniji ne stignu obraditi propisano predviđeno nastavno gradivo? Da li će onda ti učenici morati ispaštati zbog grešaka i propusta nadležnih osoba? Kome se obratiti u takvom slučaju i kako riješiti taj problem? Možemo li takvog profesora prijaviti, okriviti ili pak nešto treće?

Kako će se na hrvatske fakultete upisivati hrvatska dijaspora iz BiH kad u BiH nema državne mature?

Je li učenik koji je prošao sve razrede i u osnovnoj i u srednjoj školi s odličnim uspjehom treba polagati državnu maturu? Ako da zašto? Koji učenici su oslobođeni?

Mora li osoba koja misli ići na vanredno studiranje polagati državnu maturu?

Glavni predmeti mature su matematika, hrvatski i strani jezik. Ali namjeravam ići na medicinski faks, pa me zanima koje ću još predmete morat polagat. I ako ne položim hrvatski, a sve druge da znači li to da sam položio državnu maturu ili imam „popravni“ iz tog predmeta?

Molim Vas da mi odgovorite na jedno vrlo jednostavno pitanje. S obzirom da sam odabrao fiziku kao jedan od izbornih predmeta koje ću polagati na državnoj maturi, zanima me kada i gdje će biti objavljen popis formula koje će nam biti priložene na ispitu, odnosno nećemo ih morati učiti napamet već ćemo ih dobiti na pismeno zajedno s ispitom. Također bi bilo lijepo od Vas kada bi ovu, po meni važnu informaciju uvrstili u sastavni dio ispitnog kataloga. Isto pitanje vrijedi i za matematiku.

Hoćete li vi na vrijeme ispravit sve ispite, jer koliko ja znam, kad smo u 1. razredu pisali nacionalne ispite rezultate smo dobili tek sljedeće školske godine u 9.-10. mjesecu?

Odlična sam učenica i želim ići na studij, ali me strah državne mature. Ne znam kakva me pitanja čekaju, na koje lektire da obratim pozornost i sl. Jedna profesorica nam je rekla da s tim što smo uveli državnu maturu fakulteti neće dobiti novac koji su inače dobivali prijemnim ispitima, jer je svaki učenik trebao platiti ispit, te da će zbog toga fakulteti vjerojatno uvesti to da će nas mnogo manje upasti na fakultet na teret države, a svi ostali će morati plaćati fakultet, što je za mene nemoguće s obzirom da mi financijsko stanje u obitelji nije dobro jer mi radi samo 1 član u obitelji. Je li istina to što nam je profesorica rekla?


Razine obaveznih predmeta

Učenica sam 3. razreda jezične gimnazije, imam par pitanja u vezi s državnom maturom. Zanima me ova viša i osnovna razina pojedinog predmeta; ja sam se odlučila da ću pisati hrvatski i engleski višu razinu, a matematiku osnovnu, s matematikom nemam problema jer svaki fakultet koji hoću ima osnovnu razinu matematike, no hrvatski i engleski ne. Za filozofski mi to odgovara, no ja, kao i većina učenika ima i rezervne fakultete, meni je to kineziološki fakultet, koji traži osnovnu razinu sva tri premeta, meni sad nije jasno zašto ja s više razine ne mogu na nižu, jer je logično ako sam položila višu da mogu i nižu, a sad ako da idem na dva roka mature, mislim da nema svrhe. Eto samo me zanima kako da ja sad to izvedem, s tim premetima i razinama. Mislim ja se nadam da će se to promijeniti. I još me samo zanima o dodatnim provjerama. Shvaćam da trebaju dodatne provjere za likovnu i dramsku umjetnost, ali ne vidim svrhu dodatnih provjera znanja na filozofskom fakultetu. Ili je to prijemni, odn. ti fakulteti nisu priznali državnu maturu?? Što ćemo mi morati raditi na tim dodatnim provjerama? I zašto pojedini fakulteti (filozofski) još uvijek nisu stavili izborne predmete? Vjerujem da ste dobili puno ovakvih pitanja, no smatram da svi trebamo bit jednako informirani... Unaprijed hvala na vremenu kojeg ste izdvojili za mene..

Pročitala sam sva pitanja i odgovore, ali i dalje mi nije jasno priznaju li fakulteti položenu višu razinu iz nekog predmeta ukoliko traže nižu iz istog tog predmeta? DA ili NE? Ako ne priznaju, je li moguće polagati matematiku-nižu razinu kao izborni predmet, a kao redovni polagati višu razinu? Ako ni to nije moguće, znači da se moramo odlučiti samo za jedan fakultet koji traži razine koje mi položimo i nadat se da ćemo upasti jer i ako položimo sve tražene razine za neki fakultet nitko nam ne garantira da ćemo biti primljeni, zar ne? Čemu onda sav trud i muka? Kada ćemo znati koje se dodatne vještine traže za određeni fakultet? ima li državna matura uopće smisla ako i dalje moramo polagati prijemne za neke fakultete? Također sam stekla dojam (barem u mojoj školi) da vi sve probleme mislite ''rješavati u hodu''. Ako smo već ''pokusna generacija'' bilo bi pošteno da barem budemo dovoljno informirani o tome što i kako ćemo polagati! Odgovori koordinatorice moje škole i ne podudaraju se s vašim odgovorima! Trudim se saznati što više o državnoj maturi, a time postajem samo zbunjenija!!! zbunjena gimnazijalka Citiram: 'U brošuri također piše da je ona prvi korak, a sljedeći će biti kada fakulteti objave uvjete za sve studijske programe koji će biti i uvjeti za upis u akademsku godinu 2010./2011. U brošuri koju ćete dobiti u proljeće bit će detaljnije obavijesti o mogućnostima nastavka obrazovanja.' Zašto tek u proljeće? Naša koordinatorica nam je rekla da ćemo do 15.10.2008. trebati dati prijave za probnu maturu... Kako da se onda orijentiramo za maturu 2010. ako ćemo tek u proljeće doznati definitivni način bodovanja? Možda se netko baš zbog stavova fakulteta predomisli o upisu i izgubi pravo na probnu maturu nekog izbornog predmeta kojeg nije mislio polagati prije proljetne brošure.

Ja planiram upisati arhitekturu ili građevinu u Zagrebu. Sva tri obvezna predmeta za arhitekturu su na osnovnoj razini. Zbog građevine na kojoj zahtijevaju višu matematiku ću ići na ispit za višu razinu. Ako položim višu matematiku recimo s 3 i dam prijavu na arhitekturu gdje zahtijevaju nižu razinu, kako će me bodovati? Kao da sam položila nižu s 5? Ili? Jer oni primaju oko 120 brucoša, a prijavi ih se oko 500-600...tako da mi je dosta to bitno. I još nešto - pošto su na arhitekturi sva 3 predmeta na jednakoj razini znači li to da će se sva tri bodovati? Na webu fakulteta još nema informacija.

Ako se s položenom višom razinom ne prihvaća kao da učenik automatski ima položenu i osnovnu razinu, znači li to da ću morati polagati i višu i nižu razinu istog predmeta ako mi na jednom fakultetu traže višu, a na drugom osnovnu razinu istog predmeta? Zašto položena viša razina automatski ne podrazumijeva kao položenu i osnovu razinu?

Za odabrani fakultet traži se niža razina znanja za određeni predmet i mi je dakle položimo. Ako se za isti faks prijavi i neka druga osoba koja je državnu maturu položila s višom razinom tog istog predmeta, hoće li ona imati prednost ka upisu na faks - dakle, s razinom više od moje, iako je fakultet tražio nižu?

Naša ispitna koordinatorica rekla je da ako fakultet traži nižu razinu nekog predmeta, onda ne priznaje višu razinu tog istog predmeta. Ako je to istina, moje je mišljenje da to stvarno nije u redu jer ima puno ljudi koji bi htjeli imati mogućnosti upisati se na vise različitih fakulteta (ako ni zbog čeg drugog, onda barem zbog neke sigurnosti), a ovako bi za dva slična fakulteta morali polagati obje razine (je li to uopće moguće?), a koliko sam shvatila valjda psihologija u Osijeku traži jednu razinu, a u Zagrebu drugu (ispričavam se ako se varam).

Ukoliko se položi viša razina smatra se da je učenik položio i nižu razinu? DA ili NE. Ako da, kojim mehanizmom će se stvoriti poredak pri upisnoj listi na fakultete između više i niže razine.

Što ako učenik položi višu razinu nekog predmeta, a želi upisati fakultet koji traži osnovnu razinu? Može li se on upisati na taj fakultet iako ima višu razinu, i ima li taj učenik s višom razinom kakvu prednost?

2. Muči me jedna stvar. Ako prijavim višu razinu nekog predmeta, a napišem toliko slabo da padnem tu višu razinu, a mogao bi proći osnovnu, hoće li mi se priznati onda osnovna ili moram na drugi rok. Nadam se da ste me shvatili što sam htio priupitati.


Upisi na fakultete

Želim upisati dvopredmetni studij na filozofskom fakultetu, engleski i njemački. Znači li to da moram njemački polagati kao izborni predmet i na kojoj razini?

Kada će se pojedini fakulteti izjasniti o dodatnim predmetima za polaganje državne mature?

Učenica sam 3. razreda jezične gimnazije, imam par pitanja u vezi s državnom maturom. Zanima me ova viša i osnovna razina pojedinog predmeta; ja sam se odlučila da ću pisati hrvatski i engleski višu razinu, a matematiku osnovnu, s matematikom nemam problema jer svaki fakultet koji hoću ima osnovnu razinu matematike, no hrvatski i engleski ne. Za filozofski mi to odgovara, no ja, kao i većina učenika ima i rezervne fakultete, meni je to kineziološki fakultet, koji traži osnovnu razinu sva tri premeta, meni sad nije jasno zašto ja s više razine ne mogu na nižu, jer je logično ako sam položila višu da mogu i nižu, a sad ako da idem na dva roka mature, mislim da nema svrhe. Eto samo me zanima kako da ja sad to izvedem, s tim premetima i razinama. Mislim ja se nadam da će se to promijeniti. I još me samo zanima o dodatnim provjerama. Shvaćam da trebaju dodatne provjere za likovnu i dramsku umjetnost, ali ne vidim svrhu dodatnih provjera znanja na filozofskom fakultetu. Ili je to prijemni, odn. ti fakulteti nisu priznali državnu maturu?? Što ćemo mi morati raditi na tim dodatnim provjerama? I zašto pojedini fakulteti (filozofski) još uvijek nisu stavili izborne predmete? Vjerujem da ste dobili puno ovakvih pitanja, no smatram da svi trebamo bit jednako informirani... Unaprijed hvala na vremenu kojeg ste izdvojili za mene..

Zanima me samo da li će se uz maturu za upis na neki fakultet tražiti i ocjene iz srednje škole? Ako da mislim da je to nepotrebno jer će matura biti pravi odraz znanja dok ocjene iz srednjih škola ne ovise samo o učenicima nego i profesorima i ne moraju pokazivati pravo znanje! Jer ako neko jako dobro napiše maturu, a u srednjoj je imao lošu ocjenu iako je možda znao za više onda to će mu kvariti prosjek.

Što je sa odraslima koji odluče upisati neki studij? Da li se oni moraju vratiti nazad u škole da bi polagali državnu maturu ako se žele dalje obrazovati?

Pročitala sam sva pitanja i odgovore, ali i dalje mi nije jasno priznaju li fakulteti položenu višu razinu iz nekog predmeta ukoliko traže nižu iz istog tog predmeta? DA ili NE? Ako ne priznaju, je li moguće polagati matematiku-nižu razinu kao izborni predmet, a kao redovni polagati višu razinu? Ako ni to nije moguće, znači da se moramo odlučiti samo za jedan fakultet koji traži razine koje mi položimo i nadat se da ćemo upasti jer i ako položimo sve tražene razine za neki fakultet nitko nam ne garantira da ćemo biti primljeni, zar ne? Čemu onda sav trud i muka? Kada ćemo znati koje se dodatne vještine traže za određeni fakultet? ima li državna matura uopće smisla ako i dalje moramo polagati prijemne za neke fakultete? Također sam stekla dojam (barem u mojoj školi) da vi sve probleme mislite ''rješavati u hodu''. Ako smo već ''pokusna generacija'' bilo bi pošteno da barem budemo dovoljno informirani o tome što i kako ćemo polagati! Odgovori koordinatorice moje škole i ne podudaraju se s vašim odgovorima! Trudim se saznati što više o državnoj maturi, a time postajem samo zbunjenija!!! zbunjena gimnazijalka Citiram: 'U brošuri također piše da je ona prvi korak, a sljedeći će biti kada fakulteti objave uvjete za sve studijske programe koji će biti i uvjeti za upis u akademsku godinu 2010./2011. U brošuri koju ćete dobiti u proljeće bit će detaljnije obavijesti o mogućnostima nastavka obrazovanja.' Zašto tek u proljeće? Naša koordinatorica nam je rekla da ćemo do 15.10.2008. trebati dati prijave za probnu maturu... Kako da se onda orijentiramo za maturu 2010. ako ćemo tek u proljeće doznati definitivni način bodovanja? Možda se netko baš zbog stavova fakulteta predomisli o upisu i izgubi pravo na probnu maturu nekog izbornog predmeta kojeg nije mislio polagati prije proljetne brošure.

Jedna stvar me zbunjuje u vezi državne mature i mislio sam da bi mi Vi mogli pomoći s otklanjanjem te nejasnoće. Svugdje čitam i slušam o tome kako su fakulteti pristali na rangiranje učenika prema rezultatima s državne mature i prema rezultatima testa iz izbornog predmeta. Ništa nisam čuo ni pročitao o tome da će fakulteti za upise gledati i uspjeh iz srednje škole, tj. naše ocjene koje skupimo tijekom 4 godine, a s druge strane, jučer na predavanju u mojoj školi uvezi državne mature je rečeno kako su naše ocjene i dalje jako bitne... e pa to me zbunjuje. Želim znati da li će naše ocjene iz srednje škole ikako utjecati na naš upis na studij i na koji način, u slučaju da hoće. Nadam se da ćete mi moći to razjasniti, bez suvišnih informacija, izbjegavanja točnog odgovora i digresija.

Ja planiram upisati arhitekturu ili građevinu u Zagrebu. Sva tri obvezna predmeta za arhitekturu su na osnovnoj razini. Zbog građevine na kojoj zahtijevaju višu matematiku ću ići na ispit za višu razinu. Ako položim višu matematiku recimo s 3 i dam prijavu na arhitekturu gdje zahtijevaju nižu razinu, kako će me bodovati? Kao da sam položila nižu s 5? Ili? Jer oni primaju oko 120 brucoša, a prijavi ih se oko 500-600...tako da mi je dosta to bitno. I još nešto - pošto su na arhitekturi sva 3 predmeta na jednakoj razini znači li to da će se sva tri bodovati? Na webu fakulteta još nema informacija.

U danoj nam brošuri stoji popis svih fakulteta i sveučilišta te kriteriji za upis. Listajući i proučavajući dotično, došla sam do par spoznaja. Naime pravo u Rijeci traži sve obavezne dijelove mature, razumljivo, kao izborni dio filozofiju ili povijest i to je to. Nikakvi dodatni kriteriji ili provjere znanje. Dok za isti u Zagrebu nije potreban niti jedan izborni predmet već će sam fakultet imati svoj prijamni? Dakle mislim da se iz toga pitanje samo nameće, kako je to onda pravedno i jednako za sve? Zar će onda svi ići na pravo u Rijeku?

S obzirom na to da će neki fakulteti očito zadržati svoje prijamne, voljela bih znati hoće li za dotične i dalje postojati pravo na jedne besplatne pripreme, kao što je to i dosada funkcioniralo?

Za odabrani fakultet traži se niža razina znanja za određeni predmet i mi je dakle položimo. Ako se za isti faks prijavi i neka druga osoba koja je državnu maturu položila s višom razinom tog istog predmeta, hoće li ona imati prednost ka upisu na faks - dakle, s razinom više od moje, iako je fakultet tražio nižu?

Položili smo državnu maturu i u izboru fakulteta stavili one na koji smo dobili izravan upis, ali i one koji traže dodatnu provjeru. Koliko vremena ćemo imati za odluku koji fakultet ćemo upisati? Dakle, ako izaberem onaj za kojeg trebam pisati prijamni dolazim u mogućnost da se ne upišem, a imao sam sigurno mjesto na onom drugom fakultetu. Ili nam je mjesto na fakultetu za kojeg smo si osigurali mjesto položenom Državnom maturom sačuvano dok ne vidimo ishod prijamnog ispita na nekom od fakulteta?

Za neke od fakulteta imamo pravo izbora izbornog predmeta, pa je li neki od tih izbornih predmeta u prednosti nad onim drugim i hoće li učenik s položena oba izborna predmeta koja su dana na biranje imati prednost pri upisu na fakultet od onog koji je položio jedan od danih?

Naša ispitna koordinatorica rekla je da ako fakultet traži nižu razinu nekog predmeta, onda ne priznaje višu razinu tog istog predmeta. Ako je to istina, moje je mišljenje da to stvarno nije u redu jer ima puno ljudi koji bi htjeli imati mogućnosti upisati se na vise različitih fakulteta (ako ni zbog čeg drugog, onda barem zbog neke sigurnosti), a ovako bi za dva slična fakulteta morali polagati obje razine (je li to uopće moguće?), a koliko sam shvatila valjda psihologija u Osijeku traži jednu razinu, a u Zagrebu drugu (ispričavam se ako se varam).

Ukoliko se položi viša razina smatra se da je učenik položio i nižu razinu? DA ili NE. Ako da, kojim mehanizmom će se stvoriti poredak pri upisnoj listi na fakultete između više i niže razine.

Kako ću znati koji mi izborni predmeti trebaju za određeni faks i koji stupanj težine moram polagati?

Ako na razmatranju imam dva faksa (npr. pravo i ekonomiju) da li to znači da moram uzeti dva izborna predmeta po jedan za svaki faks?

Kako će se na hrvatske fakultete upisivati hrvatska dijaspora iz BiH kad u BiH nema državne mature?

Mora li osoba koja misli ići na vanredno studiranje polagati državnu maturu?

Hoće li biti prijemni ako se polaže državna matura?

Koji od predmeta iz redovite nastave će trebati odn. koje ocjene za upise na fakultete?

U knjizi koju sam dobila, "Ususret držanoj maturi" navodi se da je za upis na studij medicine u Zagrebu potrebna dodatna provjera znanja, vještina i sposobnosti. Zanima me konkretno kakve su to provjere i na što se odnose. To je slučaj i na mnogim drugim fakultetima, npr. pravu, koji nema čak niti obavezan izborni predmet ali ima tu provjeru. Pojavljuje se još i pitanje zašto te provjere na medicinskom fakultetu u Rijeci nema i zašto se tamo traži samo viša razina iz hrvatskog jezika, dok se u Zagrebu viša zahtjeva iz sva 3 obavezna premeta. Isto tako, rečeno mi je ukoliko izaberem višu razinu iz nekog premeta, a na jednom od studija koje sam izabrala se traži niža, da mi se viša neće priznavati makar ju riješila 100%, jer nije isti kriterij bodovanja. Ukoliko je to tako, izbor 5 studija gubi svrhu, jer ja time ako želim medicinu nemam osnove za više drugih studija, jer jedino još ekonomija iz sva 3 osnovna premeta zahtjeva višu razinu, i to engleski kao strani jezik, a za očekivati je da ja ću kao učenica kojoj je njemački bio prvi jezik u srednjoj školi polagati njemački a ne engleski, čime se svodim samo na studij medicine od navodnih 5 mogućih studija. Saznali smo i da će se za upis na željeni studij ipak gledati naše ocjene, no ne i u kolikoj mjeri, što bi kao budući polagači državne mature trebali znati. Izgleda da smo i dalje nedovoljno informirani. Učenica II. gimnazije Zagreb

Što ako učenik položi višu razinu nekog predmeta, a želi upisati fakultet koji traži osnovnu razinu? Može li se on upisati na taj fakultet iako ima višu razinu, i ima li taj učenik s višom razinom kakvu prednost?

1. Da li osoba nakon završene sada ove nove državne mature može ići vanredno studirati? Da li i za nju vrijedi rang lista pojedinog fakulteta? (npr. određeni studijski program prima 40 učenika (najboljih, po bodovima), a ja se npr. nalazim ispod crte, da li ja mogu na vanredno studiranje? ili ja baš moram biti u toj skupini od 40, makar neću normalno, „svakodnevno" studirati?

Odlična sam učenica i želim ići na studij, ali me strah državne mature. Ne znam kakva me pitanja čekaju, na koje lektire da obratim pozornost i sl. Jedna profesorica nam je rekla da s tim što smo uveli državnu maturu fakulteti neće dobiti novac koji su inače dobivali prijemnim ispitima, jer je svaki učenik trebao platiti ispit, te da će zbog toga fakulteti vjerojatno uvesti to da će nas mnogo manje upasti na fakultet na teret države, a svi ostali će morati plaćati fakultet, što je za mene nemoguće s obzirom da mi financijsko stanje u obitelji nije dobro jer mi radi samo 1 član u obitelji. Je li istina to što nam je profesorica rekla?

Slijedeće godine (2009.) bih htio upisati fakultet (srednju sam školu završio 2005., neko sam vrijeme radio i sada želim nastaviti obrazovanje). Da li ću ja morati polagati državnu maturu?

 


Izvor: http://www.skole.hr/TdM/pitajte

Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 24. 10. 2008.




preskoči na navigaciju