Žene u znanosti mijenjaju svijet
U Srednjoj školi Petrinja od ponedjeljka 8.3. do srijede 10.3. održan je projekt Žene u znanosti mijenjaju svijet. Voditeljica projekta, Višnja Kovač Vezmarović, ugostila je prvi dan dvije profesorice- prof. dr. sc. Ivanu Ivančić Baće, redovitu profesoricu na PMF-u Zagreb i prof. dr. sc. Ivu Mariju Tolić, zaposlenu na Institutu Ruđer Bošković.
Profesorica Ivančić Baće istaknula je da je u početku njene znanstvene karijere bilo teško naći posao i da su tih poratnih godina svi znanstveni novaci prvo volontirali. Danas ona drži nekoliko kolegija studentima PMF-a, na različitim smjerovima, te je dobitnica brojnih nagrada za svoj rad- između ostalog i Državne nagrade za znanost 2018. godine. Proučava mehanizme popravka DNA i objavljuje u prestižnim svjetskim časopisima. Smatra da su žene u znanosti u Hrvatskoj dobro zastupljene i da imaju jednake prilike za napredovanje kao i njihovi muški kolege.
Profesorica Tolić je dobitnica ERC stipendije za 2020. godinu, u iznosu većem od 10 milijuna eura, a dobila ju je za svoj istraživački rad na diobi stanice. Svrstavaju je u 40 najboljih svjetskih molekularnih biologa danas. Dobitnica je brojnih Hrvatskih i svjetskih nagrada, između ostalog i odlikovanja Danice Hrvatske koje joj je uručio predsjednik Ivo Josipović. U svom izlaganju opisala nam je i kako je došlo do toga da boravi i radi na Harvard University u SAD-u. Svojim izlaganjem prenijela je mladima danas najvažniju poruku- ništa nije neostvarivo ako se dovoljno trudiš i radiš.
U utorak je profesorica naše škole, Josipa Mitar održala predavanje o Adi B. Lovelace, a profesorica Nikica Grabovac Vujasić o Veri Marjanović Krajovan. Oba predavanja održana su on line putem platforme Teams i posjetio ih je velik broj učenika.
U utorak smo putem Zoom platforme ugostili i dvije nove profesorice- prof.dr.sc. Hanu Mahmutefendić Lučin, redovitu profesoricu na Medicinskom fakultetu Rijeka i prof. dr. sc. Gordanu Maravić Vlahoviček, redovitu profesoricu na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu u Zagrebu.
Prof. Mahmutefendić Lučin pričala nam je o svojim istraživanjima iz područja imunologije, ali je istaknula i veliku važnost u radu sa studentima. Na početku svoje karijere radila je kratko i u jednoj riječkoj osnovnoj školi, a danas predaje nekoliko kolegija studentima riječkog Sveučilišta. Kao i njene prethodnice ima iskustvo u radu u stranim laboratorijima, gdje je rad jednostavniji i brži , budući se znanstvenici ne moraju baviti nabavom pribora za rad, a i financiranje je puno jednostavnije nego kod nas.
Prof. Maravić Vlahoviček u svom radu kao najvažniji dio ističe upravo rad sa studentima. Smatra da je edukacija najvažniji dio njenog rad jer ima priliku oblikovati mlade ljude i pratiti ih i dalje tijekom njihove znanstvene karijere. I sama je dobitnica brojnih nagrada za svoja istraživanja, ali smatra da znanstvenice u Hrvatskoj imaju ravnopravni položaj sa svojim muškim kolegama.
U srijedu smo ugostili i prof.dr.sc. Željku Krsnik, redovitu profesoricu na Medicinskom fakultetu u Zagrebu. Ona nam je pokazala dio svog rada na stanicama mozga te brojne fotografije mozga dobivene specijalnim tehnikama kojima se koristi u svom radu. Tijekom svoje karijere boravila je i na prestižnom Yale University u SAD-u. Danas se zalaže za jednakost žena na svim područjima pa tako i u znanosti , a svoje radove objavila je u prestižnim svjetskim znanstvenim časopisima.
Sve naše gošće složile su se s time da mlade djevojke trebaju studirati u STEM područjima i baviti se znanošću, ali da je to i poziv kojem se treba potpuno posvetiti.
U srijedu su predavanja održale i nastavnice u našoj školi. O ženama u astrofizici pričala nam je profesorica Nataša Kudlek Potkonjak, o ženama u znanosti profesorica Vesna Pereković Bučar, o I. Joliot Currie profesorica Ljubica Škorić Drndelić, a o Alice Ball profesorica Šeherzada Šaini Talić.
U projektu su sudjelovali i učenici naše škole izradom prezentacija o poznatim ženama znanstvenicama, kvizova o njima, ali i aktvno sudjelujući u predavanjima.
Nakon završenog projekta organizatorice su zadovoljne održanim predavanjima jer su učenici iskazali velik interes za ovakvu vrstu aktivnosti. Sva predavanja održana su on line, uz dogovor sa profesoricama i za neka dodatna predavanja o njihovim istraživanjima, sa nadom da će se to uskoro realizirati i u našoj novoj školskoj zgradi.
Više o projektu možete naći na poveznici: https://teams.microsoft.com/l/team/19%3a49858a2ec41d483eb8760f9876c06724%40thread.tacv2/conversations?groupId=d0102e06-f29c-42aa-aaba-7e5d768de856&tenantId=9b5af216-c634-4b80-ab02-0c9a3d029091