Od 2009. udžbenici besplatni i za sve srednjoškolce

Od sljedeće školske 2009./2010. godine udžbenici će biti besplatni za sve učenike od prvog razreda osnovne škole pa do maturanata. Tako će ih mimo ranijeg plana besplatno dobiti i današnji učenici trećih razreda srednjih škola, koji će biti prva generacija maturanata koja će u proljeće 2010. godine polagati državnu maturu. Državna matura bila je jedan od osnovnih razloga zašto se pravo na besplatne udžbenike proširilo i na generaciju današnjih trećaša, koji od početka nisu bili obuhvaćeni tom akcijom.

Limit za broj i cijenu
Osim proširenja prava na besplatne udžbenike, novim izmjenama Zakona o udžbenicima limitirat će se broj, ali i cijena udžbenika, stimulirati ravnatelji da racionaliziraju troškove za udžbenike, decentralizirati nabava udžbenika, zaoštriti konkurencija među izdavačima te rast cijene udžbenika vezati uz stopu inflacije.

Izmjene, odnosno kako kažu, peglanje postojećeg Zakona, mjerodavno Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa pripremilo je po ugledu na austrijska i njemačka zakonska rješenja, kojima se precizno definira limit udžbenika za svaki razred i svakog učenika u svakom programu (srednjoškolskom) i onaj tko naručuje udžbenike treba se uklopiti unutar tog okvira.

– Država odredi limit i kaže, udžbenici, primjerice, za treći razred, stoje 1.000 kuna. Unutar tog iznosa nastavnik mora izabrati komplet udžbenika. Također se definira i maksimalan broj, odnosno limit udžbenika i drugih naslova po predmetu, kao što je to primjerice slučaj u Austriji i Njemačkoj. Taj model kod njih funkcionira tridesetak godina i ne vidim razloga zašto ne bi i kod nas. U nekim zemljama radne bilježnice ili listići se kopiraju – tvrdi naš sugovornik iz Ministarstva obrazovanja i naglašava da im je cilj da cijena udžbenika za sve učenike osnovnih i srednjih škola sljedeće školske godine ne prijeđe ovogodišnji iznos.

Izabrati jeftinije
Udžbenike će naručivati škole, odnosno ravnatelji, a nastavnici koji će ih birati morat će voditi računa i o cijeni, odnosno odlučivati se za jeftinije. Uz to, ravnateljima će biti u interesu stimulirati učenike da paze i čuvaju svoje udžbenike kako bi ih mogla naslijediti sljedeća generacija.

– Ako škola, recimo, za udžbenike dobije ukupno 500.000 kuna, ako se zbog dobre sačuvanosti može koristiti 50 posto starih, znači da će škola trebati kupiti samo 50 posto novih. Na taj način uštedjet će pola iznosa dobivenog od države koji će ravnatelj moći upotrijebiti za podizanje kvalitete nastavno-obrazovnog procesa u školi.

Ravnatelj konačno postaje menadžer odgovoran za poslovanje – tumači naš sugovornik, očekujući da će se tako riješiti i problem koji nikada nije dokazan, a o kojem se u kuloarima stalno pričalo - potkupljivosti nastavnika i ravnatelja od pojedinih, u pravilu, velikih izdavača.

Koliko će stajati komplet udžbenika za pojedini razred još nije definirano jer, kako kažu, razgovori o tome s nakladnicima još traju. No, preciziran je novi, raniji termin isporuke udžbenika, koji bi u školama trebali biti osam dana prije početka školske godine.

Autor IRENA KUSTURA

Izvor: http://www.vecernji.hr/newsroom/news/croatia/3191262/index.do

objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 2. 11. 2008.