ŠPANJOLSKA - ERASMUS+

U nedjelju 16. 10. 2022. učenici Srednje škole Petrinja krenuli su na putovanje u  Zaragozu u Španjolskoj i time je otpočela realizacija Erasmus+ programa koji je više puta odgađan zbog raznih nevolja koje su nas pogodile u posljednjih nekoliko godina.

Erasmus+ je projekt mobilnosti mladih učenika u svrhu neformalnog učenja, a uključuje razmjenu mladih diljem EU. Učenicima i studentima tijekom boravka osigurava kvalitetna radna mjesta, smještaj, kulturne programe i podršku mentora za vrijeme boravka u stranoj zemlji.

Šesnaest učenika iz programa veterinarski i prehrambeni tehničar u pratnji s nastavnicom Suzanom Majetić Milostić i Jelenom Englman u Zagrebu su se ukrcali na let za Barcelonu s presjedanjem u Münchenu. Od Barcelone do Zaragoze putovanje su nastavili autobusom i stigli oko 23 sata u grad pun ljudi jer je bio posljednji dan proslave svetkovine Gospe od stupa.

Zaragoza je grad sa 700.000 stanovnika i glavni grad regije Aragonije, četvrti po veličini u Španjolskoj. Španjolci kažu da nije ni prevelik, niti premalen grad, ali iz perspektive naše male Petrinje je ogroman.

Smještaj za učenik je u neposrednoj blizini centra grada u hotelu Horus. Sobe su dvokrevetne i trokrevetne i postoje zajedničke prostorije za kuhanje, objedovanje i druženje.

U ponedjeljak je odmah održan sastanak s predstavnicima organizacije Mundus. Mundus je neprofitna organizacija koja u Španjolskoj djeluje od 2013. godine, a jedan od ureda je u Zaragozi. Mundus potiče interkulturalno učenje, volontiranje i neformalno obrazovanje, sudjeluje u pripremanju mladih ljudi i suočavanju s izazovima današnjeg društva. Njihova predstavnica gđa Helena je razgovarala s učenicima o njihovim strahovima, očekivanjima, o tome što mogu ponuditi jedni drugima u sklopu projekta i naši su učenici vrlo lijepo surađivali. Početna zabrinutost zbog jezične barijere, straha da će se izgubiti polako je popuštala i već prve večeri se vratio osmijeh na njihova lica.

Na svakom koraku, 24 sata, postoji podrška za sve probleme koji se mogu pojaviti što doista ulijeva osjećaj sigurnosti i pridonosi da se učenici osjećaju zaštićenije i sigurnije.

Ovih prvih dana učenici su učili kako se kretati po gradu i do svojih radnih mjesta pješice i javnim prijevozom, prvi puta uvijek u pratnji jedne osobe koja je zadužena za grupu. Svi su bili na svojim radnim mjestima i vrlo su zadovoljni s onim što su vidjeli. U utorak navečer domaćini su učenicima pripremili večeru dobrodošlice u restoranu Antigo La Brasa.

objavio: Administrator   datum: 19. 10. 2022.