ERASMUS+ Dnevnik putovanja - Španjolska, posjet Madridu

Kiša, vjetar i barem 10 °C manje nego u Zaragozi, nakon otprilike 3,5 sata vožnje, dočekalo je naše učenike u glavnom gradu Španjolske. Madrid je drugi najveći grad u EU s oko 3,4 milijuna stanovnika, leži na rijeci Manzanares te je smješten u središnjem dijelu Španjolske. Što onda pogledati i kako doživjeti tako velik grad u svega nekoliko sati? Taj dio posla odradila je vodička Sara koja je sigurno provela učenike i nastavnike kroz vrevu velegrada od jedne znamenitosti do druge, napominjući kako bi se Madrid moglo razgledati danima; njegove trgove, povijesne građevine, muzeje, palače, parkove…

Prva postaja bila je Plaza Espana, nekada obično polje, sve dok kralj Felipe II. 1561. godine nije odlučio da Toledo više neće biti glavni grad Španjolske, već će to postati Madrid. Najzanimljivije su bile statue Cervantesa, Don Quijotea i Sancha Panze, a ne smije se zaboraviti spomenuti i Rosinantea.

Templo de Debod je egipatski hram, poklon egipatske vlade Španjolskoj u znak zahvalnosti za pomoć pri spašavanju Nubia hrama zbog konstrukcijskih problema s Asuanskom branom. Do kraljevske palače naši su učenici prošli kroz Jardines Sabatini, vrtove koji su dobili naziv po svom arhitektu. Kraljevska palača Palacio Real, poznata i kao Palacio Oriente, najveća je palača u Europi, dvostruko veća od Buckinghamske palače u Londonu. U 9. stoljeću izgradili su je Arapi koji su tada živjeli na ovim prostorima. Kraljevska obitelj ne živi ovdje, nego u palači La Zarzuela u predgrađu Madrida.

Catedral de la Almudena  izgrađena je na mjestu stare džamije, a građena je nakon što je odlučeno da će Madrid biti glavni grad jer do tada nije imao svoju  katedralu. Od tada brojni se povijesni događaji vežu za ovu građevinu, kao pokop Adolfa Suareza, prvog demokratskog predsjednika nakon Francove diktature. Učenici su posjetili i trg Plaza Mayor sa statuom Felipea II. na kojem postoji čak 237 balkona. Među njima poseban je balkon Marizapalos s kojeg je Maria, najdraža ljubavnica Felipea II., promatrala različite događaje koji su se odvijali na trgu.

Trg Sol važno je mjesto gdje se odvijaju značajni događaji za španjolsku povijest, primjerice protest protiv vlade na kojem se prije 10 godina okupilo više od 20 000 ljudi tražeći pravu demokraciju. Na  kraju, učenici su vidjeli i Callao, trg nazvan po mjestu u Peruu gdje su Španjolci vodili bitku 1886. godine, a na kojem se nalazi i najstarije kino u Madridu.

Danas je u Madridu bila Fiesta de transhumancia koja slavi migracijsko ili transhumantno stočarenje te tada stočari u grad dovode svoje ovce.

Radi se o tradiciji dugoj više od 20 godina, a znak je protesta protiv agrarne politike Europske zajednice koja je zabranila ovakav način stočarenja. Prijetila je opasnost da će transhumanca  nestati, a s njom i brojni krajolici, tradicionalan oblik gospodarstva, kao i brojne biljne i životinjske vrste. Ovom gestom pastirske udruge bore se za održanje migracijskog stočarenja, a naposlijetku su i država i društvo uvidjeli njeno kulturno i ekološko značenje te se Fiesta de transhumancia pretvorila u tradiciju. Na veliku žalost, naši su se učenici mimoišli s ovcama, ali barem su saznali za jedan lijep običaj i lijep način borbe za očuvanje tradicije.

objavio: Administrator   datum: 24. 10. 2022.