ERASMUS+ Dnevnik putovanja - Španjolska

Krenete li autocestom iz Zaragoze prema sjeveru autobusnom linijom 610, put će vas dovesti u gradić Villanueva de Gallego. Na njegovom rubnom dijelu, iza visoke ograde dočekat će vas čarolija otmjenosti i elegancije, imanje iz mašte, El habitat sella. Ovdje se održavaju doista glamurozna vjenčanja iz snova, ali i male intimne proslave u pomno uređenim prostorijama, brižljivo njegovanim vrtovima i na elegantnim terasama. Imaju iznimnu gastronomsku ponudu koju vode najbolji kuhari u Aragoniji, a zadovoljit će i goste s najzahtjevnijim nepcem. Jedan od kuhara je i Jose, mentor našim učenicima; Ivoni Kardaš, Valentinu Trsoglavcu i Noahu Vrzanu. Kaže da su naši učenici vrlo mladi, ali imaju volju i brzo uče. Prvi se put susreću sa sjeckanjem, ribanjem, rezanjem, ljuštenjem, odrađujući tako onaj prvi korak koji je neophodan za nastanak zamamnih delicija koje izlaze iz ove kuhinje. Prvi radni dan bio je najteži, a onda su polako uhvatili ritam koji svima odgovara. Dolaze s radnog mjesta umorni, ali zadovoljni te svaki dan prepričavaju što su novoga vidjeli i naučili.

Nastavite li put dalje, oko 9 km od centra Zaragoze, stižete u Pony club Aragon, konjički centar u kojem se može uživati te naučiti sve vezano uz svijet konja i ponija. Ondje rade naše veterinarske tehničarke Daniela Vinčić, Elena Horvačić i Marija Kardaš. Želite li jahati konja u Zaragozi, ovo je pravo mjesto jer nude zaista obilje aktivnosti: poni klub za djecu, školu jahanja za odrasle za više disciplina, kao što su preskakanje, dresura, cross ili seosko hodanje. Održavaju različite tečajeve i nastavu. Imanje je ogromno s preko 100 grla; od najmanjih Shetlandskih ponija, Wellshkih ponija do Andaluzijskog konja i drugih toplokrvnih trkaćih konja. Objekata je puno: štale s boksovima za konje, obori, područje za njegu konja, područje za sedlanje, područje za obradu kopita i potkivanje, krug za istrčavanje, vanjske i unutarnje staze za tečajeve i dresuru, a imaju i kafić i salon za proslave. Danijela, Elena i Marija već su drugi tjedan ovdje te jako dobro znaju što sve treba raditi pa gotovo da im i ne trebaju upute njihovog mentora Nachoa. Četkaju konje, osedlavaju ih, stavljaju orme, vode ih s jednog mjesta na drugo, čiste im kopita na koja su konji jako osjetljivi. Toliko su dobre u tome što rade da im je mentor ukazao povjerenje da skupini djece samostalno objasne i pokažu kao treba raditi s ponijima, kako ih njegovati i ponašati se u njihovom društvu.

objavio: Administrator   datum: 31. 10. 2022.