Veterinarski tehničari na praksi - Dijagnostički pregled mesa na trihinelu

Vrijeme je kolinja kada u veterinarske ambulante ljudi donose uzorke mesa na dijagnostičku pretragu na trihinelu. Učenici 4.c razreda, sa svojom profesoricom Suzanom Majetić Milostić, prošli su tjedan bili u Veterinarskoj ambulanti Topolovac gdje su proširili svoje znanje o ovoj bolesti i sudjelovali u izvođenju pretraga. Prošli su sve korake, od donošenja uzorka i uzimanja podataka do izdavanja nalaza po završetku pretrage. Vidjeli su kako se izvodi metoda umjetne probave koja je referentna metoda za dokazivanje trihinele, ali su se okušali i u metodi kompresije koja se danas više ne koristi.
U Republici Hrvatskoj obavezan je pregled svinjskog mesa bez obzira na to je li ono namijenjeno javnoj potrošnji ili se koristi za vlastite potrebe. Trihineloza je zoonoza, a ljudi se njome zaraze jedući sirovo, nedovoljno termički obrađeno i sušeno meso. Bolest je vrlo ozbiljna, ne može se uspješno liječiti, ima trajne posljedice, a može imati i smrtan ishod.
Ovo je bio odličan, izravan primjer kako veterinarska struka sudjeluje u očuvanju zdravlja ljudi, a ne samo životinja. Želite li doznati više o trihinelozi došećite do 4.c razreda.

objavio: Administrator   datum: 12. 12. 2022.