MEĐUNARODNI DAN ZAŠTITE MOČVARA 🌍

Međunarodni dan zaštite močvara i močvarnih staništa obilježava se 2. veljače. Na taj je datum 1971. godine, u iranskom gradu Ramsaru, usvojena "Konvencija o zaštiti vlažnih staništa" koju je potpisala i Hrvatska. 🇭🇷

Pod vodstvom nastavnice Jasmine Cvetnić, ekolozi 2. b razreda, uključeni u projekt "Živimo održivo", obilježili su Međunarodni dan zaštite močvara izradom postera i plakata koje su izložili u prostoru škole. 😊
Na taj su način htjeli potaknuti ostale učenike i djelatnike škole na razmišljanje o važnosti zaštite močvara i močvarnih staništa jer su močvarna staništa jedna od najvećih vrijednosti biološke i krajobrazne raznolikosti. Uz njih je vezano više od 40 % vrsta biljaka i životinja.
Njihova vrijednost vezana je i uz obnavljanje zaliha podzemnih voda, učvršćivanje obala, zadržavanje hranjivih tvari i sedimenata te pročišćavanje vode. Istovremeno su one i najugroženiji ekološki sustavi u svijetu jer je u posljednjih 50 godina izgubljeno 50 % svih močvarnih staništa u svijetu.

objavio: Administrator   datum: 2. 2. 2023.