ERASMUS+ DNEVNIK PUTOVANJA- MALTA

Loše vrijeme i nepredvidljiva kiša koja pada gotovo svakoga dana ne sprječavaju naše učenike i njihove profesorice da u slobodno vrijeme istražuju Maltu. Ovdje je toliko prekrasnih stvari da ne znaju kamo bi prvo krenuli. Već prvog dana bili su u Valletti, glavnom gradu Malte i biseru barokne arhitekture, gradu koji su osnovali vitezovi Ivanovci 1530. godine kao utvrdu za obranu od Turaka, ali i kao kulturno središte. Svaka kuća ovdje ima svoje ime, malog sveca pored ulaza i balkone koji su karakteristični za grad.

Mdina je bivši glavni grad Malte i nezaobilazno odredište. Spoj je raznovrsnosti malteške kulture, a kažu da je to „tihi grad“ s uskim ulicama, baroknim prozorima, detaljima na fasadama, elegantnim kupolama i uličnim svjetiljkama. Najveća građevina je katedrala sv. Pavla koji se nakon brodoloma 60. godine nasukao na obale Malte i donio kršćanstvo na otok. Katakombe, koje su posjetili učenici, nalaze se ispod grada i nose ime ovog sveca koji je i zaštitnik Malte. Za ljubitelje serije „Igra prijestolja“ zanimljiv je podatak da su ovdje snimane neke scene. Čim se izađe izvan zidina, nalazite se u Rabatu, predgrađu Mdine.

Gradić Mosta nalazi se otprilike na sredini otoka, a njegova najveća znamenitost je „Rotunda di Mosta“ za koju je vezana neobična priča. To je najveća crkva na otoku (ima ih 365) na koju su nacisti 1942. godine bacili bombu tešku 500 kg koja je probila kupolu, pala na pod, nije eksplodirala i nije nikog ozlijedila, a u crkvi je tada bila misa kojoj je prisustvovalo 300 ljudi. Navodno su još dvije bombe pogodile kupolu, odbile se od nje i nisu eksplodirale. Mještani su to doživjeli kao čudo i htjeli su zadržati bombu u crkvi. Prave su bombe ipak detonirane i bačene u more, a u crkvi se nalazi replika i neoslikani dio s unutarnje strane kupole na mjestu gdje ju je probila bomba.

Marsaxlokk je malo ribarsko mjesto koje je na naše učenike ostavilo sjajan dojam. Atmosfera je idilična, šarena, slatka, a mjestom dominiraju vedre boje barki koje nazivaju “Luzzu“, a na svakoj je naslikano Ozirisovo oko, ostavština Feničana, koje ribarima donosi sreću. Nedjeljom je ovdje riblja tržnica, a duž rive su restorani koji nude riblje specijalitete.

Blue grotto je fantastično mjesto na jugoistočnoj obali Malte. To je niz morskih špilja koje se mogu vidjeti s panorame i mjesto na kojem nastaju odlične fotografije za uspomenu. Odozgo se može spustiti do malog mjesta uz more i vidjeti neobične i lijepe usjeke i uvale.

Jučer su učenici posjetili Crveni toranj ili toranj sv. Agate, veliku stražarsku kulu dovršenu 1649. godine iznad grada Melliehe. S njega puca prekrasan pogled na otoke Gozo i Comino, te Chadiru, park prirode. Za vrijeme Ivanovaca ovaj je toranj bio najvažnija obrambena točka. Restauriran je 2001. godine i poseban je zbog svoje crvene boje.

Nezaobilazna je i Sliema, moderno mjesto, meka za naše šopingholičare. Odande se uvijek vrate s punim rukama vrećica u Msidu, mjesto gdje se nalazi naš hotel „Ta nina“ gdje su razmješteni po apartmanima.

Kako naši učenici provode slobodno vrijeme i kako se osjećaju na Malti, može se vidjeti na prekrasnim fotografijama koje će biti uspomene za cijeli život. Planova i prostora za istraživanje Malte još ima.

objavio: Administrator   datum: 2. 2. 2023.