Svjetski dan kravate

Hrvatski sabor iskazao je kravati posebnu počast, proglasivši 2008. godine, upravo 18. listopada Danom kravate. Otada se Dan kravate svake godine obilježava u Hrvatskoj, a tijekom proteklih godina njegovo je obilježavanje započelo u raznim dijelovima svijeta.

Učenici 3. e razreda, članovi Cvjećarsko-aranžerske sekcije učeničke zadruge "Bratovština", Jelena Jakopan i Nikolina Marijan, uz pomoć voditelja sekcije Drage Franića, povodom toga dana izradili su cvjetnu instalaciju na temu kravate.
Provedena je i anonimna anketa među učenicima trećih i četvrtih razreda naše škole, kao i u 2. e i 2. f razredu. Ukupno je sudjelovalo 90 učenika.
Anketa se sastojala od 7 pitanja koja su se odnosila na poznavanje povijesti kravate te interes učenika za svakodnevnim nošenjem kravate.
Iz rezultata ankete vidljivo je da 65 % učenika nije zainteresirano za nošenje kravate, 31 % učenika kravatu bi nosilo samo prigodno, a samo 4 učenika kravatu bi nosilo svakodnevno. 51 % učenika zna da je 18. listopada Svjetski dan kravate, a 68 % učenika zna da je kravata nacionalni simbol Republike Hrvatske. 30 % učenika zaokružilo je točan odgovor da se kravata raširila Europom u 17. stoljeću, 40 % učenika točno je odgovorilo da je kravata postala modni detalj posredstvom hrvatskih vojnika u Tridesetogodišnjem ratu. 70 % učenika zna kako su hrvatski vojnici nosili marame oko vrata zato što su ih dobivali na poklon od supruga, zaručnica ili djevojaka kao znak uzajamne vjernosti, a da je prva službena uporaba kravate zabilježena 1656. godine znalo je tek 25 % učenika.
Hvala svim učenicima na sudjelovanju u ispunjavanju ankete. 🤗

objavio: Administrator   datum: 24. 10. 2023.