EDUKATIVNO PUTOVANJE U EDUKACIJSKO-PREZENTACIJSKI CENTAR NATURA SMŽ: UPOZNAVANJE S ORNITOLOGIJOM SMŽ 🕊🦆🎒

Učenici smjera pomoćni voćar-vinogradar-vinar uvijek su željni istraživanja i otkrivanja novih područja znanja, a nedavno putovanje u Edukacijsko-prezentacijski centar Natura donijelo im je jedinstvenu priliku za istraživanje čarobnog svijeta ptica i ornitologije.
Ornitologija, grana znanosti koja proučava ptice, postala je glavna tema posjeta. Učenici su imali priliku naučiti mnogo toga o raznolikosti vrsta ptica, njihovim karakteristikama, staništima te načinima na koje ptice doprinose ravnoteži ekosustava naše Sisačko-moslavačke županije. Saznali su da promatranje ptica može biti i zabavno i edukativno iskustvo te kako se može koristiti za očuvanje prirode.
Sisačko-moslavačka županija obiluje raznolikim staništima, uključujući rijeke, šume, močvare i poljoprivredna područja, što omogućava raznovrsnost ptica koje tu žive. Ptice pripadaju među najvažnije pokazatelje ukupnog stanja prirode jer se kroz složenost životnog ciklusa i vezanost za staništa, koja su različita tijekom godine, može vidjeti prava slika zdravstvenog stanja prirode. Ptice su izuzetno osjetljive na vanjske utjecaje i promjene u staništima pa je velik broj ptica ugrožen - posrednom ili neposrednom djelatnosti ljudi. Visok stupanj ugroženosti ptica, posebno gnjezdarica, vezan je uz ugroženost i nepovoljno stanje njihovih staništa, s posebnim naglaskom na močvarna staništa.

Interaktivni dijelovi posjeta poput izložaka, prezentacija i interaktivnih radionica, dodatno su obogatili opće znanje o pticama. Edukacijsko-prezentacijski centar Natura ne samo da je pružio izvanrednu edukativnu priliku učenicima, već je i potaknuo svijest o važnosti očuvanja prirode i brige o pticama i njihovim staništima. Prepoznavanje ptica predstavlja izvanredan način povezivanja s prirodom i učenja o bogatstvu pernatih stanovnika našeg okoliša. 🤗

objavio: Administrator   datum: 28. 11. 2023.