PUTOVANJE U SVIJET DIVLJIH ZVIJERI HRVATSKE 🐻🎒

Uzbudljivo putovanje u divljinu oduševilo je naše srednjoškolce poljoprivredne struke koji su nedavno posjetili Edukacijski centar Natura SMŽ. Tema posjeta bila je "Velike zvijeri Hrvatske", a predavanje koje su slušali ostavilo je snažan dojam na naše učenike.

Predavanje je započelo uvodom u biološku raznolikost Hrvatske, ističući važnost očuvanja ekosustava.

Stručnjaci iz centra predstavili su bogatstvo flore i faune naših šuma, naglašavajući ulogu velikih zvijeri u održavanju ravnoteže u ekosustavu.

Naši su učenici slušali o raznim vrstama velikih zvijeri koje obitavaju u Hrvatskoj, uključujući medvjede, vukove, risove i divlje svinje. Zanimljivim pričama o njihovu ponašanju, prehrambenim navikama i životnom okruženju, naši su učenici dobili uvid u kompleksnost života divljih životinja. Predavači su započeli prezentaciju detaljnim prikazom medvjeda, najveće kopnene zvijeri koja živi u našim šumama. Saznali su podatke o životnom ciklusu medvjeda, njihovim prehrambenim navikama te ulozi koju imaju u održavanju ravnoteže u ekosustavu. Isto tako, stručnjaci su istaknuli napore u zaštiti medvjeda u Hrvatskoj te izazove s kojima se suočavaju u suživotu s ljudima. Nakon medvjeda tema predavanja prešla je na vukove, divlja stvorenja koja često bude miješane osjećaje kod ljudi. Učenici su dobili uvid u kompleksnu socijalnu strukturu vukova, njihovo ponašanje u čoporu te važnost očuvanja ove ugrožene vrste. Naglašena je važnost suživota s vukovima i istaknuto kako edukacija igra ključnu ulogu u razbijanju predrasuda i promicanju harmoničnog suživota.

Poseban naglasak stavljen je na risove, elegantne grabljivice koje krase planine Hrvatske. Slušali su o specifičnostima, ugroženosti te programima zaštite risova u našem Nacionalnom parku Risnjak. Edukacijski centar Natura pružio je našim učenicima priliku čuti priče o terenskom istraživanju risova i njihovom ključnom doprinosu u očuvanju bioraznolikosti.

Posebna pažnja posvećena je očuvanju ugroženih vrsta i naporima koje provodi Edukacijski centar Natura u suradnji s drugim organizacijama kako bi zaštitili prirodna staništa ovih divnih divljih životinja. Nakon predavanja, naši učenici imali su priliku učiti o njihovim tragovima i znakovima prisutnosti u okolini. 🐾🤗

objavio: Administrator   datum: 19. 1. 2024.