Učenici kalemili kruške i jabuke

ŽUPIĆ - „Uređenje Banovog brda u Župiću postepeno privodimo svrsi za koju smo se i odlučili.“ – kazao je Boris Zlonoga, predsjednik Društva za poljepšanje Petrinje, i pojasnio: „Zahvaljujući učenicima Srednje škole Petrinja i Antunu Kovačeviću obavili smo cijepljene voća domaćim sortama i presadili smo samonikle orahe na gredicu koju će učenici kasnije održavati. Žao nam je što akcije ne idu onim tempom koji smo zamislili jer imamo problema u rješavanju vlasničkih odnosa. Osim spomenika „Banov kamen“ koji će biti postavljen, razmišljanja su i da se postavi objekt i možda muzej Vojne krajine. Naime, prijedlog programa o putu bana Jelačića usvojile su Županija i Turistička zajednica Grada Petrinje, tako da bi trebao ići od Zagreba, Siska, Petrinje, Gline i Topuskog i onda to sve ima svrhe da se tu može obaviti, a u planu je i prodaja domaćih proizvoda pa kada ljudi naiđu da mogu kupiti ono što ne mogu drugdje.“

S učenicima prvog razreda, smjera voćar, vinar, vinogradar, bila je i jedna od njihovih profesorica Tanja Polanščak, koja je još dodala: „Njima to još nije u programu, ali tako se poklopilo da smo ovdje da vide i nauče praktično. To ćemo primijeniti i u školskom voćnjaku, te tako upotpuniti teorijski i praktični dio.“

Antun Kovačević iz susjednih Gora, učenicima je, iz vlastitog iskustva, pokazao kako se kaleme cjepovi krušaka i jabuka, na stabljiku bijelog gloga.

Izvor: http://www.petrinjskiradio.hr/content/view/5106/106/

objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 25. 3. 2009.