preskoči na sadržaj
Vijesti

Prvo mjesto na državnoj Globe smotri


 

PETRINJA

- „Petrinjčicom nizvodno“ nastavak je Projekta, od prije šest godina „Petrinjčicom od izvora do ušća“, u kojem smo radili fizikalno-kemijsku analizu vode Petrinjčice, te zaključili kako ne postoje značajne razlike u fizikalno-kemijskim parametrima, u odnosu na proteklo razdoblje.“ – kazala je prof. Šeherzada Talić, o Projektu, za koji su učenici Srednje škole Petrinja osvojili prvo mjesto na državnoj Globe smotri koja je održana, od 26. do 28. svibnja, u mjesto Preko, na otoku Ugljanu.

 

 

                                                                     Evo prvonagrađenog rada:

 

                                                                        

Petrinjčicom nizvodno

                                                         Pentek Antonija, Kelava Ivo, Malenica Dado,

 

                                                        Atunić Veronika, Žilić Radmila, Haskić Šemsa

 

                                                                     Mentor: Šeherzada Talić

 

                                                                Srednja škola Petrinja, Petrinja



1. Istraživačka pitanja/ Hipoteze

2003. godine radili smo istraživanje na rječici Petrinjčici. Tada smo željeli istražiti i upoznati ju nešto više budući smo svakodnevno uz nju. Sada nakon 6 godina ponovno smo željeli prijeći cijeli tok i usporediti rezultate. Zanimalo nas je ima li nekih promjena i kakve su prirode.



2. Metode istraživanja

Radili smo fizikalno-kemijske analize vode, po GLOBE protokolima kao i ranije. Postaje smo fotografirali, izmjerili GPS-om koordinate, napravili fizikalno-kemijske analize (temperatura vode, prozirnost, miris, izgled, pH, otopljeni kisik, nitrati, nitriti, amonijak). Dodatno smo sada napravili i analizu makrozoobentosa prema GLOBE protokolima, a posebno smo gledali udio EPT (Ephemeroptera, Plecoptera, Trichoptera)- indikatora čistih voda, te udio maločetinaša koji su indikatori nečistih voda da bi uporedili te rezultate s fizikalno-kemijskom analizom vode. Radili smo i analizu teških metala.



3. Prikaz i analiza podataka

Vodeći se projektom koji smo radili prije šest godina odabrali smo istih 9 hidroloških postaja od samoga izvora do utoka u rijeku Kupu (Izvor, Jeginovac, Dodoši, Tješnjak, Lovačka kuća, Prnjavor Čuntićki, Bernićev most, prije utoke i poslije utoke u Kupu). Izvirući na obroncima Zrinjske gore, Petrinjčica se spušta i postaje sve brža sakupljajući pritoke te od stjenovitoga dna prelazi u srednjem toku u valutičasto i šljunkovito te postaje sporija. U Dodošima korito je šire, rječica sporija no još uvijek brza s pojavama ujezerenja. U Prnjavoru Čuntičkom dno je već više šljunkovito i ima više podvodne vegetacije, a na postaji Bernićev most i pjeskovito, da bi pred utoku dno postalo sve više muljevito. Da bi podaci bili usporedivi, radili smo u istom vremenskom razdoblju kao i 2002/03 (zima/proljeće) i to od 15. 11.2008. do 15.04.2009. Jednom tjedno proveli smo fizikalno-kemijsku analizu, a makrozoobentos smo analizirali ukupno tri puta (veljača, ožujak, travanj-zbroj) na svih 9 postaja. Analizu teških metala (spektroftometrijski) je za nas radio Zavod za ispitivanje kvalitete robe u prosincu 2008.



4. Zaključci

Ne postoje značajne razlike u fizikalno–kemijskim parametrima na navedenim postajama između 2002/03.i 2008/09. godine. Sadržaj otopljenog kisika se kreće od 9,5 do 15 mg/L u 2002/03., te 8,5 do 11 mg/L u 2008./09. pa iako je u prosjeku ranije bilo više otopljenog kisika moramo uzeti u obzir da je kod sadašnjih mjerenja temperatura vode bila 2-4 ° C. Fosfati su 2002./03. nađeni samo u donjem toku od 0,025 do 0,5mg/L, a sada nisu nađeni. U 2003. godini nije bilo dušikovih spojeva na prvih 6 postaja, a nalaz je pozitivan od Bernićeva mosta do ušća gdje je izmjereno 10 mg/L nitrata, a u 2009. nitrati se pojavljuju u Dodošima u koncentraciji od 3 mg/L, te opadaju na 0,5 mg/L do prije utoke (kanalizacijske cijevi) gdje iznose 2 mg/L i nakon utoka je 0,5 mg/L. Općenito vidimo da se sadržaj otopljenih dušikovih spojeva smanjio (osim u Dodošima gdje je porastao zbog utjecaja stočarske farme na samom izlazu iz mjesta). Na izvoru smo našli samo tri svojte makrozoobentosa, a broj svojti i brojnost raste premda Dodošima i smanjuju se u Prnjavoru Čuntičkom te opet rastu, a najviše smo našili u Tješnjaku (13), odnosno u srednjem toku. Nama je interesantno to da smo na našoj postaji našli tako velik broj Dipera –dvokrilaca, a broj svojti se smanjuje na tek 4. Prije ušća je daleko manji ukupni broj pronađenih jedinki. Udio EPT se smanjuje prema ušću što ukazuje na smanjenje kvalitete vode dok se istovremeno povećava udio maločetinaša (Oligochaeta) i oblića (Nematoda) koji su pokazatelji nečistih voda. Spektrofotometrijskom analizom nije nađena povišena koncentracija teških metala. Smatramo da bismo za cjelovitiju sliku trebali uzeti uzorke svaki mjesec tijekom čitave godine i pratiti daljnji razvoj slike koju smo dobili ovim istraživanjima MZB-a i fizikalno-kemijskih parametara. To i planiramo jer volimo našu rječicu.

 

 
 
Autor: Ivica Mioković

Izvor: http://www.petrinjskiradio.hr/content/view/5723/106/

Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 2. 6. 2009.




preskoči na navigaciju