Razmjena udžbenika

I nakon razmjene udžbenika u srednjoj školi Petrinja, mnogi su učenici ostali kratkih rukava. Očajni su i roditelji i učenici, jer kažu nabava novih knjiga bit će dodatan trošak.

Sanja Kvasnička, majka učenice prvog razreda Gimnazije kazala je kako je od svih ponuđenih udžbenika našla samo jedan ogovarajući. „Strašno, ista je škola i isti su profesori, no knjige ne pašu. Pokušat ćemo potražiti i po antikvarijatima, a ako ne bude sreće, morat ćemo kupiti nove“.

Sličnog je razmišljanja i Renata, majka jedne od učenica koja je također bezuspješno tragala za knjigama. „Problem je u tome što knjige ne vrijede, jer ako i dođete na razmjenu pronaći ćete samo jednu koja paše. To su knjige za treći razred strukovne škole, za smjer voćar-vinogradar-vinar, i ako ih ne nađeno morat ćemo ih naručiti. Nisam računala, ali za par knjiga orat ću dati sedamstotinjak kuna“.

Marko Josipović koji će kroz tjedan dana sjesti u klupe drugog razreda, na školskoj je razmjeni tražio udžbenike upravo za drugi razred, no nije bio sretne ruke. Kazao je kako je odaziv slab, a s potragom će nastaviti u Sisku.

Ravnatelj Srednje škole Petrinja Ante Balen kazao je kako su u školi akciju razmjene organizirali kako bi svojim učenicima pomogli s pripremom za nadolazeću školsku godinu. „Razmjena knjiga je već postala uobičajena s obzirom na to da više nema besplatnih udžbenika. S razmjenom ćemo nastaviti i tokom rujna, pogotovo kada dobijemo one udžbenike koje nam je namijenilo Ministarstvo, a koji do danas nisu stigli. Tada ćemo pokušati da svi udžbenici koji su u školi nađu svoje mjesto kod učenika“.

Na pitanje kako je moguće da su mnogi udžbenici od prošle godine, ove postali neupotrebljivi, kazao je kako je razlog više autora ali i izdavača. No i po tom će pitanju pokušati pomoći i roditeljima i učenicima. „Mi ćemo na današnjoj sjednici nastavničkog vijeća, svim profesorima u predmetima gdje postoje alternativi udžbenici reći da prihvate sve alternativne knjige. To je preporuka i Ministarstva, i Županije i škole. Problem oko udžbenika riješit ćemo dakle na zadovoljavajući način“.

Autor: Josipa Tonković

Izvor: http://www.petrinjskiradio.hr/content/view/6551/106/

objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 1. 9. 2009.