Ivo Jelečević, voditelj stručnog dijela praktične nastave, kazao je kako je do ideje došlo još prije dvije godine kada su se natjecali za sredstva iz CARDS programa. „Želimo približiti učenicima različite tehnologije, a jedna od njih je i sušenje voća, povrća i začinskog bilja. Ove školske godine planiramo preraditi oko dvije tone šljiva koju ćemo kasnije pohraniti u školsko skladište“.
Dubravko Kafadar učenik 3. razreda objasnio je svima prisutnima kako se šljiva prije sušenja mora dobro oprati. „ Opere se i očisti od peteljki i listova te se onda stavi u vruću vodu kako bi se ogulila kožica. Nakon toga šljivu stavljamo u komoru za sušenje gdje ostaje 30-ak sati. Od 100 kilograma šljiva u prosjeku se dobije 30 kilograma suhih.
Profesor Jelečević, na pitanje što će sa suhim šljivama odgovorio je kako će dio prodati, ali smo unutar škole jer kao obrazovna ustanova ne smiju izlaziti na slobodno tržište. Za ovu školsku godinu u planu imaju također i proizvodnju čipsa od jabuke, a okušat će se i u sušenju višanja.
Autor: Josipa Tonković