Mobilnost nastavnika

Agencija za mobilnost i programe Europske unije osnovana je u listopadu 2007., a provodi sljedeće programe: Program za cjeloživotno učenje (Lifelong Learning Programme) i program Mladi na djelu (Youth in Action) Europske unije, ERA-MORE (mobilnost istraživača u Europi), Europass (skup dokumenata sa svrhom transparentnosti kvalifikacija), Erasmus Mundus (uspostavljanje međunarodnih združenih diplomskih studija).  Dio Programa za cjeloživotno učenje je potprogram Comenius koji omogućuje suradnju među vrtićima, osnovnim i srednjim školama diljem Europe. Ciljevi Comenius programa su povećati mobilnost učenika i nastavnika u Europi, poboljšati kvalitetu i broj partnerstava europskih škola, unaprijediti kvalitetu obrazovanja nastavnika i uvesti europsku dimenziju u obrazovanje nastavnika.

U sklopu Comenius programa Carl von Ossietzky Universität iz Oldenburga organizirao je stručno usavršavanje na temu Migration Learning in European schools (MILES) - a practical approach using methods and materials on the topic of migration as part of intercultural education.  Stručno usavršavanje održavalo se u Berlinu od 21. rujna do 25. rujna 2009. godine, a sudjelovali su nastavnici osnovnih i srednjih škola iz Sjeverne Irske, Škotske, Italije, Grčke, Španjolske, Njemačke, Norveške, Turske i Hrvatske.

Stručno usavršavanje odvijalo se putem predavanja, diskusija, radionica te posjeta osnovnim školama, vjerskim objektima i muzejima u berlinskoj četvrti Kreutzberg. Na taj način nastavnici su upoznati sa statusom migranata i migracijskim politikama različitih zemalja, primjerima dobre i loše komunikacije, brojnim metodama poučavanja migracija (uz pomoć migracijske mreže, usporedbom prisilnih i dobrovoljnih migracija, igranjem Barnge). Uz to, svaki nastavnik dobio je priliku prezentirati rad na projektima vezanim za temu migracija. Srednja škola Petrinja prezentirala je aktivnosti koje smo provodili u sklopu Learning Migration projekta te aktivnosti koje trenutno provodimo u sklopu proučavanja migracijske priče našeg kraja.  Upravo je razmjena takvih iskustava jedan od ključnih ciljeva Comenius programa jer na taj način nastavnici stječu nova znanja  koja mogu primjeniti u odgojno-obrazovnom procesu.

objavio: Dragana Jurčević-Vukšić   datum: 20. 10. 2009.