Dan naše škole...

Pozivamo Vas na proslavu Dana Srednje škole Petrinja 5. veljače 2008. godine!

Ove godine obilježavanje Dana škole uz svečane, zabavne i rekreativne sadržaje ima i humanitarnu namjenu.

Sve razredne zajednice predstavit će svoje radove na izložbenom prodajnom sajmu. Sva prikupljena sredstva uplatit će se na žiro-račun humanitarne akcije "Dom daleko od doma".

Izložbeni štandovi bit će smješteni u prizemlju i na 2. katu škole, ali ne bi bilo zabavno da vam otkrijemo što će sve biti ponuđeno!

Dođite i zabavite se, pridružite nam se u proslavi, ali i humanosti!

Program:

9 - 10 sati: prodajna izložba učeničkih radova s humanitarnom namjenom

10 -11 sati: školska priredba - učionica br. 17

11 - 12 sati: sportske aktivnosti - sportska dvorana

12 - 13 sati: domjenak - učionica br. 17

Kratka kronologija srednjoškolskog obrazovanja u Petrinji

1774. u Petrinji se osnova Normalschulle, osnovna četverogodišnja škola

Prve realne škole se osnivaju u Habsburškoj monarhiji 1849. godine

Carskom odlukom Franje Josipa, pretposljednjeg Habsburgovca koji je nosio naslov hrvatsko-ugarskog kralja, od 6. veljače 1860. godine u Petrinji počinje raditi prvi razred male realne škole-početak srednjoškolskog obrazovanja u Petrinji

Zgrada u kojoj se odvija nastava Glavne (osnovne škole), Djevojačke škole i Realke dovršena 1862. godine-zgrada Prve osnovne škole (graditelj Bonifacije Cettolo)

1866. škola nosi naziv  "Carsko kraljevska realka"

1868. Kraljevska mala realka se odvaja od Glavne škole i postaje samostalna niža realna škola

1871. uvrštena u kategoriju srednjih škola

1873. pretvorena u četverorazrednu nižu realnu školu

0d 1875. Mala realka smještena je na prvom katu zgrade Učiteljske škole koju je 1871. gradio i dovršio Bonifacije Cettolo-naša sadašnja zgrada

1883. donosi se odredba dase školski katalozi, svjedodžbe i klasifikacija učenika vode samo na hrvatskom jeziku. Škola otada službeno nosi naziv "Kraljevska mala realka u Petrinji", umjesto "K.K. Unterrealschulle" i "Konig Unterrealschulle"

26.10.1894. naziv škole se mijenja u Kraljevska mala realna gimnazija u Petrinji

30.07. 1921. Kraljevska mala realna gimnazija pretvorena je u Kraljevsku realnu gimnaziju i traje 8 godina

1924/1925. službeni naziv škole je Državna realna gimnazija u Petrinji

1946. Zakonom o obaveznom sedmogodišnjem obrazovanju u Hrvatskoj su otvorene 32 sedmoljetke spajanjem nižih gimnazija s osnovnim školama

Sedmogodišnja škola u Petrinji počinje raditi 1947. spajanjem osnovne škole s gimnazijom. (4 razreda niže OŠ i 3 razreda više OŠ)

1953. u Petrinji počinje s radom osmogodišnja škola

1961./62. Učiteljska škola prestaje s upisom u prvi razred, budući da te godine počinje s radom novoosnovna Pedagoška akademija,  učiteljska se škola postupno pretvara u gimnaziju pedagoškog smjera

24.06.1961. osniva se “Gimanzija Braća Hanžek”

1976. reformom školstva, spajaju se “Gimnazija Braće Hanžek”  i Tehnološko-prehrambeni centar “Gavrilović” i nastaje “Centar za usmjereno obrazovanje Petrinja”

1981. škola mijenja naziv u Centar za usmjereno obrazovanje “Braća Hanžek”

17.02.1993. Ministarstvo Prosvjete odobrava rad škole pod nazivom “Srednja škola Petrinja”

I sad smo tu…od osnutka, s brojnim promjenama, i u uskoj vezi s osnovnim školama I ostalim školama koje su nastajale i nestajale tijekom vremana, već 148 godina.

objavio: Nives Vujasić   datum: 29. 1. 2008.